Obyvatelná exoplaneta v představách malíře. CREDIT: UNIVERSITY OF HERTFORDSHIRE
Obyvatelná exoplaneta v představách malíře. CREDIT: UNIVERSITY OF HERTFORDSHIRE

Hodně zajímavý systém, o kterém se moc nemluví.


Jestli nás téměř dvacet let výzkumu exoplanet něco naučilo, tak je to zjištění, že vesmír je velmi pestrým místem. Zejména Kepler objevil řadu planet, které obíhají okolo dvou hvězd současně. Poněkud nudnějším typem je případ, kdy zde máme dvojhvězdu (dvě hvězdy obíhají okolo společného těžiště) a jedna hvězda hostí planety. Může ale existovat případ, kdy každá ze složek dvojhvězdy má vlastní planetární soustavu? Ano, může a dokonce takový systém známe.

Ve vzdálenosti 120 světelných let směrem v jižním souhvězdí Pece se nachází dvě hvězdy s označením HD 20781 a HD 20782, které jsou podobné spektrální třídy jako naše Slunce. Abychom obě hvězdy viděli, museli bychom si vzít na pomoc menší dalekohled. Na obloze je odděluje vzdálenost asi 250 obloukových vteřin, což v reálu bude 9 080 AU, takže světlo z jedné letí k druhé přes 50 dní. Přesto se jedná o gravitačně svázaný hvězdný pár.

Okolo hvězdy HD 20781 byly před několika lety objeveny dvě planety. Ta první s označením „b“ má hmotnost nejméně 12 Zemí a obíhá s periodou 29 dní. Planeta „c“ s hmotností 15 Zemí po dosti protáhlé dráze s oběžnou dobou 85 dní.

Okolo hvězdy HD 20782 obíhá jedna planeta o hmotnosti 2 Jupiterů a oběžné době 585 dní. Zajímavá je její dráha, která je extrémně protáhlá s excentricitou rekordních 0,97! Žádná jiná dosud známá exoplaneta nemá větší výstřednost dráhy. Je samozřejmě dosti pravděpodobné, že za protáhlé dráhy planet mohou gravitační interakce mezi oběma hvězdami.