Sedna, credit: NASA
Sedna, credit: NASA

Jen pár dní po objevu 2012 VP113 hlásí astronomové další dvě velké planetky za dráhou Neptunu.

Před několika dny byl oznámen objev tělesa 2012 VP113, které se přibližuje ke Slunci nejblíže do vzdálenosti 80 AU a jeho průměr se odhaduje na 450 km. Dráha tělesa by čistě teoreticky mohla signalizovat přítomnost velké planety daleko za dráhou Neptunu.

Astronomové nyní hlásí objev dvou dalších transneptunických těles. Planetka 2013 FY27 má absolutní hvězdnou velikost 3 mag. Tento údaj samozřejmě neznamená, že planetka má takovou jasnost na pozemské obloze. Absolutní hvězdná velikost se používá pro srovnávání hvězd i těles Sluneční soustavy. V případě objektů v našem planetárním systému se jedná o jasnost, kterou by těleso mělo na obloze, pokud by se nacházelo ve vzdálenosti 1 AU od Země a současně 1 AU od Slunce a úhel Slunce-těleso-Země by byl nulový. Pro srovnání uveďme, že největší planetka hlavního pásu Ceres se svými 950 km má absolutní hvězdnou velikost 3,4 mag.

Z jasnosti lze teoreticky odhadnout průměr tělesa, ale jen částečně, neznáme například albedu (množství světla, které těleso odrazí). V případě 2013 FY27 se průměr odhaduje na 900 km. Mimo to je také jedním z nejjasnějších těles za dráhou Neptunu a to hned po planetkách Eris, Pluto, Makemake, Haumea, Sedna, 2007 OR10, Orcus a Quaoar.

Druhým nově objeveným tělesem je 2013 FZ27 s absolutní hvězdnou velikostí 4,1 mag a odhadovaným průměrem 760 km.

Zdroj: planetary.org

Reklama