Saturnův měsíc Titan, credit: NASA
Saturnův měsíc Titan, credit: NASA

Chcete surfovat na tekutém metanu? Na Saturnově měsíci máte šanci.

Letos to bude deset let od chvíle, kdy k Saturnu dorazila sonda Cassini. Od té doby se o planetě i početné rodině měsíců dozvídáme řadu informací. V případě největšího měsíce Titan bychom si klidně mohli udělat tabulku a postupně odškrtávat všechno, co má tento zajímavý svět společného se Zemí. Najdeme na něm atmosféru, jezera, mraky, srážky, mlhu a nově možná také vlny. Místo vody však hraje v mrazivých podmínkách Titanu, kde teplota klesá někde k -180 stupňům, hlavní roli metan.

Díky analýze snímků moře Punga Mare z let 2012 a 2013 se možná podařilo nalézt vůbec první vlny mimo planetu Zemi. Cassini odhalila na hladině moře nepatrné záblesky, podobné těm, které můžeme vidět na moři při pohledu z letadla v období soumraku. Vědci se domnívají, že se jedná o nepatrné vlny. Surf ale přesto raději nechte doma, vlny mají podle odhadů jen několik centimetrů.

Samozřejmě mohou existovat i jiná vysvětlení pozorovaného jevu, který je zachycen na několika málo pixelech. Už dříve se debatovalo, zda jsou moře a jezera na Titanu plochá nebo se v nich nachází vlny. Musíme vzít v potaz kombinaci viskozity metanu a dalších uhlovodíků a neznámou rychlost větru v atmosféře měsíce. Pokud se v jezerech a mořích skutečně drobné vlny vyskytují, měly by se podmínky k jejich tvorbě postupně zlepšovat se současným příchodem jara na Titanu.

Zdroj: Nature

Reklama