Carl Sagan u modelu sondy Viking
Carl Sagan u modelu sondy Viking

Carla Sagana střídá Neil Tyson, premiéra v ČR už tuto neděli.

Nejen pro Američany je Kosmos (v originále Cosmos) něco jako pro našince byly Okna vesmíru dokořán. Oba seriály dokonce vznikly plus mínus ve stejné době. Kosmos měl ovšem méně dílů – jen dvanáct. Svou popularitu si Kosmos vydobyl mimo jiné tím, že ho uváděl jeden z největších popularizátoru všech dob Carl Sagan. Ten je nejen spoluzakladatelem Planetary Society, ale také autorem plaket pro mimozemšťany, které dnes letí kamsi ven ze Sluneční soustavy na palubě sond, autorem řady nejen astronomických knih a spousty dalších věcí. Mimo jiné je Sagan také autorem knižní předlohy k filmu Kontakt s Jodie Foster v hlavní roli. Svět opustil před sedmnácti lety po prohraném boji s leukémii.

Po několika desetiletích se v USA rozhodli seriál Kosmos vrátit na televizní obrazovky. Po boku známého popularizátora Neila Tysona se postaví manželka Carla Sagana, která spolupracovala na řadě jeho knih, takže je zachována i jistá kontinuita.

První díl viděly miliony lidí na několika desítkách televizních kanálů minulou neděli. Českou premiéru si Kosmos odbyte v neděli 16. března ve 22:00 na stanici National Geographic. Pokud se vám to zdá pozdě a v pondělí stáváte, můžete se podívat už o den později ve 21:00. Podrobnosti najdete na stránce http://natgeotv.com/cz/kosmos-casoprostorova-odysea

Měl jsem tu možnost vidět první díl v premiéře (legálně). Dojmy? Upřímně řečeno rozporuplné, ale s přihlédnutím k všem skutečnostem pozitivní. V USA měl seriál obrovskou marketingovou podporu. To samo o sobě přitáhne k zájmu o vesmír hodně lidí, zejména těch mladých.

V první řadě je potřeba si uvědomit, že seriál je určen právě laické veřejnosti. Nečekejte proto žádné podrobné nebo převratné informace. Po grafické stránce (lze-li to tak nazvat) se jedná o hodně povedený kousek, možná až příliš povedený. V určitých momentech jsem měl pocit, že je vizuální zážitek nadřazen informacím, prostě až příliš velká show.

Nemohu to příliš srovnávat s dokumenty BBC apod., protože je nesleduji, nemám je rád. Astronomické dokumenty podle mého názoru velmi silně trpí „telenovelovým syndromem“. Jinými slovy: množství informací, které se dozvíte, by se místo hodiny v pohodě vešlo do 10-15 minut. Většina informací se opakuje, což je sice dobré, protože si je laik může zapamatovat, ale také to může někomu připadat otravné.

Samozřejmě je nutné podobná díla posuzovat v kontextu toho, komu jsou určená a to je také případ seriálu Kosmos.

Pokud máte možnost, Kosmos si určitě pusťte. Je to příjemně strávený čas, ale pokud se o astronomii alespoň trochu zajímáte, nečekejte, že pod tíhou nových informací neusnete…

PS: na Youtube lze najít také původní díly se Saganem v češtině

Reklama