Sedm Oscarů posbíral film Gravitace. NASA při této příležitosti zveřejnila sérii krásných snímků.


Poznejte krásy vesmíru >> Jsme na Facebooku


Na film Gravity můžete reagovat dvěma způsoby. Pokud se podíváte na reálnost tohoto filmového počinu, pak nepochybně zapláčete. Po internetu kolují nejrůznější seznamy toho, co všechno je ve filmu špatně…ve skutečnosti je tam kromě názvů kosmických lodí špatně úplně všechno… celý základ filmu. Na palubě Mezinárodní kosmické stanice se podíváte doprava a vidíte Hubblův dalekohled, podíváte se se doleva a uvidíte čínskou orbitální stanici. Ne, takhle to fakt není, všechno obíhají nejen v jiné výšce ale zejména s jiným sklonem dráhy. Asi jako kdybyste při pohledu z Petřína viděli mrakodrapy v New Yorku i pyramidy v Egyptě.

Druhý pohled je čistě marketingový. NASA a odborná veřejnost v USA sice na první pohled propadají doslova „gravitománii“, ale ve skutečnosti se jedná o dobrý tah, jak efektivně a levně využít popularity filmu k propagaci kosmonautiky. No…ačkoliv hlavní hrdinka k tomu asi moc vhodná není. Člověk si v průběhu filmu klade otázku, zda je to frajerka, co umí pilotovat všechny současné kosmické lodě i bez přístrojů nebo amatérka, kterou do vesmíru a především do otevřeného kosmu pustil snad jen totální idiot.

Při příležitosti letošních Oscarů, kde Gravitace posbírala sedm sošek, zveřejnila NASA sérii skutečných fotek, aby veřejnosti ukázala, že vesmír je fakt cool nejen na filmovém plátně.

Výběr fotografií (autor měl fakt šťastnou ruku) koresponduje s děním filmu. Podíváme se tak na Zemi z oběžné dráhy, Hubblův dalekohled, Mezinárodní kosmickou stanici, ruskou loď Sojuz a její přistání na Zemi, raketoplán i výstupy do otevřeného kosmu.

Tak se kochejte…

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

29_print

15

Soyuz Spacecraft docked to the ISS during Joint Operations

17

Close views of Paul Richards during an EVA

19

20

21

22

23

24

25

26

Soyuz TMA-17 Lands

28

Credit: NASA

Reklama