Kepler se chystá na predátorský lov exoplanet.

Zapomeňte na poklidné sledování jednoho zorného pole. Vědci chtějí Keplera pořádně rozhoupat a pustit se do hledání nových světů v různých částech oblohy. Připomeňme, že Kepler už je hezkých pár měsíců „off-line“ po poruše druhého setrvačníku. Vědecké přístroje ale fungují bez problémů a tým Keplera si tak nechal poslat návrhy na další úkoly.

Nová éra s názvem „K2“ bude zřejmě znamenat dravý lov nových exoplanet u červených trpaslíků. Přesnost Keplera bez dvou gyroskopů sice bude o řád nižší než původně, i tak by ale mohly být objeveny desítky až stovky planet zemského typu nebo super-země.

K2 má jednoduchou koncepci. Vybráno bude 4 až 6 zorných polí. Každé z nich bude Kepler pozorovat minimálně 40 ale ideálně kolem 80 dní.

Dosavadní objevy Keplera. Rozdělení kandidátů podle velikosti. Podrobnosti v článku <a href=https://www.exoplanety.cz/2013/11/05/revize-v-datech-z-keplera-a-stovky-novych-svetu/">Revize v datech z Keplera a stovky nových světů</a>.
Dosavadní objevy Keplera. Rozdělení kandidátů podle velikosti. Podrobnosti v článku Revize v datech z Keplera a stovky nových světů.

 

Komplikaci představují tradiční byrokratické postupy. Provoz i ochromeného Keplera stojí 18 milionů dolarů ročně. V této částce je zahrnut provoz dalekohledu i analýza dat z první části mise. NASA bude muset schválit, že projekt K2 je dostatečně efektivní a dolary daňových poplatníků nepřijdou nazmar. Definitivní schválení mise K2 tak nelze očekávat dříve než na jaře příštího roku po předložení návrhu projektu a zpracování připomínkové dokumentace.

 

Reklama