Kolosální dalekohled. Credit: http://www.innovativeoptics.ca/
Kolosální dalekohled. Credit: http://www.innovativeoptics.ca/

Pozemská astronomie chystá další skok. Astronomové však sní ještě o daleko větším.

Pomalu ale jistě začíná stavba několika obřích dalekohledů. Největším bude Evropský extrémně velký dalekohled o průměru 39 metrů.

Astronomové však sní o daleko větším přístroji. Po velmi velkém a extrémně velkém dalekohledu přichází Kolosální teleskop (Colossus). Nedávno vzniklo Colossus Consortium sdružující vědce, inženýry a podnikatele z celého světa. Jeho cílem je vývoj technologií, které umožní stavbu dalekohledu o průměru 50 až 100 metrů. Mimo jiné je potřeba snížit hmotnost jednotlivých segmentů primárního zrcadla.

Dalekohled by měl být schopen najít a zkoumat obyvatelné planety (spektroskopická měření složení atmosféry) nebo pozorovat na povrchu Měsíce objekty o velikosti dvou metrů. Nelze ani vyloučit přímé hledání mimozemských civilizací. Pokud je civilizace na povrchu planety dostatečně aktivní, měla by planeta vyzařovat velké množství infračerveného záření, které by dalekohled našel.

Šedesát ultratenkých zrcadel o průměru 8 metrů by mohlo vytvořit dalekohled o průměru 77 metrů. Otázkou je, kdy se tento sen stane realitou.

Podrobnosti na www.the-colossus.com

 

Reklama