Obří planeta v představách malíře. Credit: Gemini Observatory/AURA
Obří planeta v představách malíře. Credit: Gemini Observatory/AURA

Obři preferují těsnější vztah se svou matkou…


Dalekohled Kepler sice vyvrátil, že by horcí jupiteři byli nějak vzácní, jak by se mohlo zdát při pohledu do statistik prvních objevů, ale jak je to s rozložením planet ve větších vzdálenostech nevíme.

Tým astronomů nyní použil jižní dalekohled Gemini (Chile) a v rámci projektu Planet-Finding Campaign prohlédl přímým zobrazením okolí mnoha (spíše hmotnějších) mladých hvězd. Výsledky byly překvapující. Planety, které by se měly pohybovat dál než Uran či Neptun u mladých hvězd nenašli.

Přitom ještě nedávno to vypadalo, že planety na extrémně vzdálených drahách nebudou ničím překvapivým. Dobrým příkladem je systém HR 8799, u něhož se sice podařilo objevit několik „objektů“ přímým zobrazením, dodnes se však vedou diskuse nad tím, zda nejde spíše o hnědé trpaslíky. Objekty nicméně obíhají ve vzdálenosti 14 až 70 AU a to je fakt hodně.

Podobné planety ale podle nové studie budou spíše vzácností. Jestli je to pravda, to nám mohou poodhalit například budoucí vesmírné dalekohledy zaměřené na lov gravitačních mikročoček.

Zdroj: eurekalert.org

 

 

Reklama