Nejnovější snímek Marsu z roveru Opportunity. Credit: JPL, NASA
Nejnovější snímek Marsu z roveru Opportunity. Credit: JPL, NASA

Na Lunochod 2 ale zatím nemá.

Nejpilnější kolečka měl v historii americké kosmonautiky kdo? Rover Opportunity. Marsovský vytrvalec pracuje na povrchu Marsu už více než 9 let od ledna 2004. Původně plánovanou misi tak překonal více než 17x! Za tu dobu Opportunity ujel 35 760 metrů, čímž překonal 40 let starý rekord nejdelší vzdálenosti, kterou kdy ujelo americké vozítko ve vesmíru. Dosavadní rekord měl v rukou lunární rover z Apolla 17. Ten v roce 1972 řídili astronauti Eugene Cernan a Harrison Schmitt. Druhý jmenovaný poslední muž na Měsíci před pár dny navštívil tým roveru Opportunity.

Nejdelší ujetou vzdálenost po povrchu Marsu samozřejmě Opportunity drží také a to už hezky dlouho. Nezdá se, že by jeho rekord v nejbližší době ohrozila laboratoř Curiosity. Ta sice má větší kola a může v pohodě jet i v noci (teoreticky) ale na svém kontě má zatím jen 740 metrů (viz tato super stránka).

Opportunity ovšem zatím nepřekonal absolutní rekord v nejdelší ujeté vzdálenosti ve vesmíru. Ten i nadále drží legendární sovětský Lunochod 2 z roku 1973 a má hodnotu 37 km. Ani tento rekord už ovšem není pro Oppyho daleko.

Opportunity i nadále pracuje v oblasti Cape York poblíž kráteru Endeavour.

Další rovery jsou na tom takto:

  • Rover Apolla 15: 27,8 km
  • Rover Apolla 16: 26,7 km
  • Lunochod 1: 10,5 km
  • Spirit (Mars): 7,7 km
  • Sojourner (Mars): 0,1 km

Zdroj: NASA

 

Reklama