Pozdní velké bombardování v představách malíře. Credit: NASA
Pozdní velké bombardování v představách malíře. Credit: NASA

Zajímavá studie naznačuje dění ve Sluneční soustavě před 3,9 miliardami let.


Simone Marchi z Southwest Research Institute přichází se zajímavou studií, podle níž může za pozdní velké bombardování stěhování obřích planet, jak se již dříve předpokládalo. Na Southwest Research Institute mají s výzkumem pohnuté minulosti Sluneční soustavy bohaté zkušenosti, pracuje tam i David Nesvorný, který před časem přišel s teorií, že Sluneční soustava měla kdysi o jednu obří planetu více.

Jako pozdní velké bombardování označují planetologové období zhruba před 4 miliardami let. Tělesa ve vnitřních částech planetárního systému včetně Země a Měsíce čelila neustálým dopadům menších i větších meteoroidů a planetek.

Marchi provedl analýzu měsíčních vzorků z Apolla 16 a zaměřil se především za izotop argonu a také na některé známé druhy meteoritů (zejména H-chondrit).
Z výsledků vyplývá, že viníkem velkého pozdního bombardování je migrace obřích planet. Jupiter a Saturn se stěhovali směrem ke Slunci, zatímco Uran a Neptun se pohybovali opačným směrem. Podobné a často mnohem větší migrace jsou prokázány také u exoplanet – viz existence horkých Jupiterů.

Migrace obřích planet před 4 miliardami let pořádně rozházela dráhy menších těles a to včetně komet. Řada planetek a meteoroidů byla vržena směrem ke Slunci a dopadala i na naší planetu.

Zdroj: Nature

 

Reklama