Liverpool Telescope, zdroj: Wikipedia
Liverpool Telescope, zdroj: Wikipedia

WASP-10 c asi neexistuje.

V roce 2010 představil mezinárodní tým astronomů, jehož součásti byli také astronomové z České republiky a Slovenska, možný objev „neviditelné planety“ v systému WASP-10 (viz náš článek). Ne že by snad byla oběžnice natřena nějakou barvou a my ji neviděli. Objev byl učiněn na základě pozorování tranzitů planety WASP-10 b, což je horký Jupiter o hmotnosti 3 Jupiterů a s oběžnou dobou 3 dní.

Tranzitní metoda poskytuje jen údaje o velikosti planety, takže kdyby kolem hvězdy obíhala dutá koule o hmotnosti gramu, z tranzitů to fakticky nepoznáte. Existuje ovšem metoda zvaná časování tranzitů TTV, která do tranzitní fotometrie zamíchává dynamické ingredience. Pokud totiž kolem hvězdy obíhá další planeta (třeba i netranzitující a tedy teoreticky pro nás neodhalitelná), ovlivňuje svou gravitací kolegyni, což se projeví v nepravidelnosti tranzitů před hvězdou.

To měl být případ systém WASP-10. Neviditelná planeta měla mít hmotnost asi 0,1 Jupiteru a oběžnou dobu 5,23 dní.

Jiný tým ovšem nyní existenci WASP-10 c zpochybnil. Své závěry dokládá S. Barros a jeho kolegové na základě pozorování tranzitů planety WASP-10 b pomoci dalekohledů Faulkes Telescope North (Havaj) a Liverpool Telescope (Kanárské ostrovy). Osm nových světelných křivek existenci planety nepotvrdilo, podle týmů mohly být za odchylkami v časech tranzitů hvězdné skvrny.

Zdroj: Transit timing variations in WASP-10b induced by stellar activity?

 

 

Reklama