CoRoT. Credit: CNES
CoRoT. Credit: CNES

Bez potlesku a zájmu zřejmě skončila mise evropského lovce exoplanet.

Krátce po Vánocích 2006 odstartoval do vesmíru z kazašského Bajkonuru malý evropský dalekohled CoRoT (COnvection ROtation and planetary Transits). Od počátku roku 2007 se zaměřoval na hledání exoplanet a na hvězdnou seismologii, která umožňuje díky sledováni oscilací hvězdy (projeví se v nepatrných změnách jasnosti) studovat nitra hvězd.

CoRoT můžeme bez nadsázky označit jako méně slavného a menšího brášku dalekohledu Kepler. Oba lovci se snaží nalézt nové exoplanety stejným způsobem. Rozdíl je pouze v jejich velikostech. Pokud vezmeme jako srovnávací parametr průměr hlavního zrcadla, pak v případě CoRoTu jde o 27 cm a v případě Keplera o 95 cm.

Rozdíl je také v umístění. CoRoT obíhá kolem Země po polární oběžné dráze, Kepler obíhá kolem Slunce po heliocentrické oběžné dráze. Americký lovec exoplanet sleduje jen jedno místo na obloze, CoRoT měl několik zorných polí. Ty hlavní sledoval po dobu asi 150 dní, menší doplňková pole pak asi jeden měsíc.

Od listopadu nefunguje 

CoRoT sice létá ve vesmíru pod vlajkou Evropské kosmické agentury, ale hlavní slovo má Francie. Původně měl exoplanety hledat po dobu asi 2,5 let, ale mise byla prodloužena do roku 2013 s výhledem na další dva roky. Dne 2. listopadu 2012 ovšem došlo k závadě na počítači, která od té doby znemožňuje stahování dat. Pokusy o nápravu včetně opakovaných restartů byly neúspěšné a podle dostupných informací je jen mizivá šance, že bude pozorování dalekohledu ještě pokračovat.

CoRoT sice nebyl tak slavný jako Kepler, ale otevřel Evropě dveře ke kosmickému výzkumu exoplanet, což je oblast, ve které starý kontinent Američany v nejbližších letech zřejmě překoná. Konec konců už letos má startovat družice Gaia, jejíž přínos nejen pro výzkum exoplanet bude obrovský.

Objevy

Prvním objevem byla planeta CoRoT-1 b v květnu 2007. Jedná se o horkého Jupitera o velikosti 1,5 a hmotnosti jednoho Jupiteru s oběžnou dobou jen 1,5 dne.

Poté následovaly objevy dalších více než 20 exoplanet, na oznámení dalších objevů se v současné době čeká. Seznam potvrzených exoplanet z dílny dalekohledu CoRoT naleznete v katalogu na exoplanet.eu

Exoplaneta CoRoT-7 b a její mateřská hvězda v představách malíře.
Exoplaneta CoRoT-7 b a její mateřská hvězda v představách malíře.

Nejslavnějším objevem je nepochybně CoRoT-7 b. Planeta o hmotnosti méně než 5 Zemí a poloměru 2 Zemí byla v době svého objevu (2009) velkou celebritou. Exoplaneta obíhá okolo svého slunce s periodou jen něco málo přes 20 hodin!

 

 

Reklama