Pět planet u červeného trpaslíka Kepler-32 má být vzorem pro celou Galaxii.
Už nějaký ten pátek známe dvě exoplanety, které by měly obíhat kolem červeného trpaslíka Kepler-32, přičemž další až tři planety byly v pozici kandidátů. Vědci z Caltechu nyní tyto tři planety potvrdili. Máme zde tak pět planet o poloměrech 0,8 až 2,7 Země, které jsou namačkány do vzdálenosti jen 0,13 AU, což je zhruba třetina vzdálenosti Merkuru od Slunce.
Červení trpaslíci ovšem vyzařují méně záření, takže jednotlivé planetární světy nejsou tak rozpáleny, jako by tomu bylo v případě hvězdy typu Slunce.
Astronomové se zabývali otázkou vzniku tohoto systému. Je jasné, že všechny planety nemohly vzniknout na svých současných drahách. Původní protoplanetární disk musel mít souhrnnou hmotnosti odpovídající nejméně 3 Jupiterům a tolik hmoty v disku do vzdálenosti 0,1 AU nenamačkáte ani omylem. Je proto jasné, že planety musely vzniknout dál od své hvězdy a poté k červenému trpaslíkovi migrovat a to vše poměrně rychle za pouhých asi 10 milionů let. K této hodnotě dospěli autoři studie poměrně jednoduše. Aby planety mohly migrovat, potřebovaly k tomu dostatek plynu k interakci a tedy migraci do vnitřních částí systému. Plyn je ovšem z disku po určité době odfouknout rodící se hvězdou, a že by za migrací stál například hvězdný souputník či vliv jiné planety se zdá nepravděpodobné.
Pokud by se teorie potvrdila, byl by to poměrně velký průlom v našem chápání vzniku a vývoje planet zemského typu minimálně v případě červených trpaslíků. Dodnes byl totiž preferovanou alternativou vznik planet zemského typu v prostředí bez plynu (nebo jen s malým množstvím plynu) a s poněkud delší dobou vzniku.
Výzkum vzniku a vývoje planet u červených trpaslíků je velmi důležitý, neboť tyto hvězdy tvoří kolem ¾ všech hvězd v Galaxii. Autoři proto použili hvězdu Kepler-32 jako jakýsi prototyp a v kombinaci s pozorováním Keplera odhadují, že okolo každého červeného trpaslíka obíhá v průměru jedna planeta. To by znamenalo kolem 100 miliard či více planet v Galaxii. Tento odhad trochu mediálně zastínil rozhodně významnější část studie, která se týká vzniku planet u červených trpaslíků. Odhad 100 miliard planet je přitom trochu konzervativní, neboť v případě červených trpaslíků bere v potaz de facto jen planety na vnitřních drahách.
Planetární systém u hvězdy Kepler-32