Posádka Sojuzu TMA-07M. Zleva: Marshburn, Romaněnko, Hadfield. Credit: NASA
Posádka Sojuzu TMA-07M. Zleva: Marshburn, Romaněnko, Hadfield. Credit: NASA

Raketa Sojuz dnes dopraví do vesmíru tři nové členy posádky ISS.

Na kosmodromu Bajkonur už je vše připraveno k letošnímu poslednímu pilotovanému letu. Na vrcholu rakety Sojuz je kosmická loď Sojuz TMA-07M s tříčlennou posádkou Mezinárodní kosmické stanice.


Start můžete sledovat živě na NASA TV přímo na našem webu >> NASA TV

Start je naplánován na 13:12 našeho času, přílet k ISS pak v pátek kolem 15:18.

Tip: Podívejte se na přelety ISS


 

Nové tři obyvatele ISS budou tvořit Roman Romaněnko (Rusko), Thomas H. Marshburn (USA) a  Chris A. Hadfield (Kanada). Právě na posledně jmenovaného je upřena největší pozornost. Tři astronauti se stanou členy Expedice 34 do poloviny března. Poté se současná trojčlenná posádka vrátí na Zemi a Romaněnko, Marshburn a Hadfield budou po dobu dalších dvou měsíců členy Expedice 35.

Na Hadfielda je upřena pozornost proto, že po dobu posledních dvou měsíců bude velitelem ISS jako vůbec první Kanaďan. Dosud veleli stanici střídavě zejména Američani a Rusové. Výjimkou byl Belgičan (ESA) Frank De Winne.

V nové posádce rozhodně nejsou žádní zelenáči. Každý z astronautů už má vesmírnou zkušenost. Hadfield byl ve vesmíru poprvé dokonce už v roce 1995, kdy se v raketoplánu vydal k ruské stanici Mir. V roce 2001 pak podobnou cestu absolvoval k ISS.

Video: přeprava Sojuzu na startovací rampu

 


 

 

 

 

Reklama