Aktuální rozložení kandidátů od Keplera dle poloměru. Credit: NASA
Aktuální rozložení kandidátů od Keplera dle poloměru. Credit: NASA

Zajímavá studie ukazuje, jak velkým množstvím dat se musí astronomové prokousat.

Máme zde něco přes 2300 kandidátů a něco přes 100 potvrzených exoplanet od kosmického dalekohledu Kepler. Nová studie ovšem ukazuje zcela jiný úhel pohledu. Astronomové vzali data z lovce exoplanet za první tři roky mise (2009-2012) a zaměřili se celkem na 192 313 cílových hvězd.

Z tohoto počtu byl u 11 087 cílů nalezen minimálně jeden signál, který odpovídá tranzitu exoplanety a splňuje tři hlavní podmínky pro to, aby se jim někdo vůbec začal vážně zabývat: tedy jde o periodický jev, existuje u cílové hvězdy slušný poměr signál šum a byly na něj úspěšně aplikovány tři testy, odhalující zcela jasné falešné kandidáty.

Nutno zdůraznit, že 11 087 cílových hvězd obsahuje alespoň jeden signál. To nevylučuje přítomnost většího počtu signálů a tedy i více planet u jedné hvězdy. Pokud vezmeme v potaz i tohle, máme zde 18 406 signálů, které naznačují existenci planety!

Dané hypotetické planety mohou mít teoreticky oběžnou dobu 0,5 až 525 dní. Horní limit je dán požadavkem, aby v datech byly alespoň tři tranzity možné exoplanety.

Je vhodné upozornit, že jde o komplexní analýzu dat za dvanáct kvartálů a nikoliv o seznam kandidátů či dokonce potvrzených exoplanet. I tak jde ovšem o hodně zajímavá čísla. Kepler zajistil práci lovcům exoplanet na mnoho let dopředu…

Zdroj: Detection of Potential Transit Signals in the First Twelve Quarters of Kepler Mission Data

 

Reklama