ohann Heinrich von Mädler, Wikipedia
ohann Heinrich von Mädler, Wikipedia

Úspěch ale slavili až o 150 let později.

Průkopníkem v oblasti hledání exoplanet je Peter van de Kamp, který ohlásil objev dvou exoplanet u Barnardovy hvězdy v roce 1963. Van de Kamp použil astrometrii, která vychází z vlastního pohybu hvězd. Je to metoda budoucnosti ale vzhledem k nutné přenosti se bude jednat spíše o parketu kosmických dalekohledů.

Všechny astrometrií dosud objevené exoplanety byly zatím zpochybněny a to včetně planet u van de Kampovy Barnardovy hvězdy.

Je ovšem jasné, že astronomové zkoušeli najít planety u cizích hvězd ještě dříve. O špičkové spektrografy se mohli opřít až v 90. letech minulého století a podobně na tom byli se CCD maticemi k objevování tranzitujících exoplanet. Astrometrie tak byla pro naše předky jednou z mála možností.

Na internetu se objevil zajímavý článek, který nejstarší pokus o nalezení exoplanety našel. Pochází z roku 1842, kdy se o objev planet u hvězdy 70 Ophiuchi pokoušel německý astronom Johann Heinrich von Mädler.

70 Ophiuchi je dvojhvězdou ve vzdálenosti 17 světelných let v souhvězdí Hadonoše. Johann Heinrich von Mädler byl zřejmě první z řady astronomů, kteří se domnívali, že se v tomto systému nachází planeta. Do dnešních dní ovšem žádný planetární průvodce v tomto binárním systému nalezen nebyl.

Zdroj: scilogs.com

 

 

Reklama