Prachový disk u hnědého trpaslíka v představách malíře. Credit: ESO
Prachový disk u hnědého trpaslíka v představách malíře. Credit: ESO

Radioteleskopy ALMA odhalily, že kamenné planety mohou vznikat také u hnědých trpaslíků.

V chilské poušti Atacama vyrůstá síť radioteleskopů ALMA. Přestože je zatím rozestavěná, přináší již první zajímavé výsledky. Evropská jižní observatoř nyní vydala studii, ve které se ALMA zaměřila na známý region Rho Ophiuchi, konkrétně na hnědého trpaslíka ISO-Oph 102 o hmotnosti kolem 60 Jupiterů.

Hnědí trpaslíci jsou považování za přechod mezi planetami a hvězdami. Nemají dostatečnou hmotnost na to, aby se v jejich nitru zažehly termonukleární reakce.

Astronomové v okolí hnědých trpaslíků nalezli prachové disky, ze kterých u hvězd vznikají planety. Může se také u hnědých trpaslíků zformovat planeta podobná Zemi? Dlouho se předpokládalo, že spíše nikoliv. Disky v okolí hnědých trpaslíků měly být řídké a prachové částice se měly pohybovat velkou rychlostí.

ALMA však nyní nalezla až milimetrová zrnka u hnědého trpaslíka ISO-Oph 102, což by naznačovalo, že v okolí těchto objektů se může utvořit i kamenná planeta.

Radioteleskopy ALMA zachytily záření na vlnových délkách kolem 1 mm, které emituje prach v disku ohřátý zářením hnědého trpaslíka. Prachová zrnka nevyzařují na vlnových délkách, které jsou větší než jejich rozměry. V delších vlnových délkách je tak možné naměřit značný pokles jasnosti. ALMA se podívala na vlnové délky od 0,89 až 3,2 mm, ovšem pokles jasnosti nebyl tak velký, jak se čekalo.

 

 

Nabízí se samozřejmě otázka, jakým způsobem bychom mohli případné planety u hnědých trpaslíků nalézt. Dvě klasické metody: měření radiálních rychlostí a tranzitní fotometrie sice mají u hnědých trpaslíků výhodu v jejich malé hmotnosti, respektive průměru, avšak ta je draze vykoupena jejich nízkou jasností. Vhodnější variantou je tak hledání podobných planet přímým zobrazením, na což ovšem současná technika nestačí.

Přestože dnes astronomové soupeří o nalezení nejchladnějšího hnědého trpaslíka a objekty tohoto typu o teplotě kávy nejsou vzácné, ISO-Oph 102 vyzařuje 8% záření ve srovnání se Sluncem a jeho efektivní teplota je 2700 K.

Zdroje:

 

 

Reklama