Tranzit exoplanety v představách malíře. Autor: ESO
Tranzit exoplanety v představách malíře. Autor: ESO

Ne, neujel nám prst na klávesnici…

Kepler už během své mise stihl pozorovat ledasco a to včetně opravdu vypečených úkazů typu dvou navzájem se zakrývajících hvězd, kolem kterých obíhají dvě planety, které taktéž hvězdy zakrývají. Vědci z Univerzity Tokio ovšem našli v datech z kosmického dalekohledu opravdu zajímavý případ. Kolem hvězdy KOI-94 zřejmě obíhají až 4 kandidáti, kteří samozřejmě z našeho pohledu přechází před hvězdou. Na tom není nic zvláštního. Zajímavé je ovšem to, že dvě exoplanety přechází před hvězdou současně. Pochopitelně ne při každém tranzitu ale přece. Kepler tedy pozoruje tranzit kandidáta KOI-94.01, před kterým ještě přechází kandidát KOI-94.03, který svého kolegu „01“ částečně zakrývá.

Existence všech planet v systému bude muset být ještě potvrzena, nicméně tento scénář se zdá být reálnější než existence jedné planety a větší skvrny v atmosféře hvězdy. O podobném úkazu se moc nedočtete ani v odborné literatuře, takže pro něj chybí název. Výzkum exoplanet je mimochodem vůbec poměrně velkým generátorem nových pojmů, které se pak do češtiny překládají tak nějak automaticky nebo jak se to autorovi hodí. Bohužel dosažení konsenzu v rámci ČR je nemožné, neboť terminologická komise byla nekoncepčně zrušena a žádný jiný mechanismus neexistuje.

Ale zpět k tématu. Někteří astronomové navrhují planeta-planeta zatmění (když použijeme neobratný překlad z angličtiny). Jenomže vnitřní planeta je větší než zakrývající vnější, takže nejde o zatmění ve smyslu, ve kterém ho chápeme ale spíše o další tranzit. Termín double tranzit je mnohem lepší a nám se docela líbí.

Nejpikantnějším návrhem, který nám připadá jako prohlídka maďarského slovníku, je exosyzygie. Proč exo je asi zřejmé, syzygie označuje seřazení třech nebeských objektů v jedné řadě. Jeho původ není v maďarštině ale v řečtině ve slově syzygos, což znamená jho 

Parametry systému:

Oběžné doby: 22,3 (KOI-94.01), 10,4 (KOI-94.02), 54,3 (KOI-94.03) a 3,7 (KOI-94.04) dnů

Měření radiálních rychlostí bylo provedeno dalekohledem Subaru 10. srpna 2012.

Zdroje: 

 

 

Reklama