Kepler-59 b je sice velká jako Země ale na povrchu panuje nefalšované peklo. Credit: NASA
Kepler-59 b je sice velká jako Země ale na povrchu panuje nefalšované peklo. Credit: NASA

Celkem 27 nových exoplanet u 13 hvězd…

Celkem 27 nových exoplanet představil Jason H. Steffen se svými kolegy. Nové planetární systémy dostaly označení Kepler-48 až 60, přičemž Kepler-60 obíhají tři planety, ty další dvě.

Všechny nové planety obíhají v rezonanci se svými kolegyněmi, což znamená, že jejich oběžné doby jsou více méně v poměru celých kladných čísel. Konkrétně se jedná o poměr 2:1 (Kepler-48, Kepler-51, Kepler-52, Kepler-53, Kepler-56 a Kepler-57), 3:2 (Kepler-49, Kepler-54, Kepler-55, Kepler-58 a Kepler-59), 4:3 (Kepler-60 c a d), 5:4 (Kepler-60 b a c) a 6:5 (Kepler-50).

Astronomové také měřili u nových exoplanet časování tranzitů, kdy k přechodům planet dochází nepravidelně vzhledem k vlivům sousední planety. Tato metoda bude v blízké době klíčem k určení hmotnosti menších planet (nebo spíše limitu hmotnosti) a především k jejich ověření bez nutnosti drahého pozorování pozemskými dalekohledy.

Z nových přírůstků zaujaly zejména dvě. Kepler-56 obíhají dvě planety, zaujala však spíše právě mateřská hvězda, která je se svým poloměrem 3,14 Slunce největší hvězdu, u níž byla objevena tranzitující planeta. Hmotnost hvězdy je asi 1,4 Slunce a povrchová teplota dosahuje 4900 K. Pokud bychom se však podívali na mateřské hvězdy exoplanet, objevených jinými metodami, našli bychom i větší hvězdy.

Dalším zajímavým systémem je Kepler-59. Okolo hvězdy podobné Slunci obíhají dvě planety. Jedna s periodou asi 18 dní a poloměrem 2 Země, druhá (Kepler-59 b) má poloměr 1,1 Země. Případné úvahy o podmínkách k životu ovšem bere za své fakt, že planeta obíhá s periodou jen 11,8 dní. Na povrchu tak bude podstatně větší horko než u nás v těchto dnech.

Zdroj: Transit Timing Observations from Kepler: VII. Confirmation of 27 planets in 13 multiplanet systems via Transit Timing Variations and orbital stability

 

Reklama