Exoplaneta Gliese 581 g v představách malíře
Exoplaneta Gliese 581 g v představách malíře

Potencionálně obyvatelná exoplaneta Gliese 581 měla v roce 2010 jepičí život. Je nyní zpět?

Americký tým pod vedením Stevena S. Vogta představil v roce 2010 objev dvou nových exoplanet v poměrně známém systému Gliese 581. Zájem vzbudila zejména planeta s označením „g“, která měla mít hmotnost něco kolem 3 Zemí a obíhat okolo červeného trpaslíka Gliese 581 v obyvatelné oblasti. Objev byl učiněn pomoci spektrografu HIRES na Keckově dalekohledu.

Jenomže Gliese 581 g měla velmi krátký život. O pár týdnů později oznámili evropští astronomové, že nic ve svých datech nenašli a Gliese 581 g zřejmě neexistuje. V podobném duchu hovořily i další studie, které data analyzovaly.

Zatím poslední nebo spíše předposlední studie o Gliese 581 g pochází ze září 2011 (odkaz). Opět šlo o data z evropského spektrografu HARPS. Konkrétně celkem o 240 měření radiálních rychlostí (cca 120 starších a 120 nových). Také tentokrát evropští astronomové existenci obyvatelné planety u Gliese 581 vyloučili.

Původní objevitel Steven S. Vogt nyní vrací úder. Vzal stejná data jako výše zmíněná studie, ale došel k odlišným závěrům.  Podle nich není výstřednost 0,32 u planety s označením „e“ z hlediska dynamiky stabilní. Vogt se domnívá, že lepší je jeho model, který předpokládá 4 planety (Gliese 581 b, c, d, e) na téměř kruhových oběžných drahách. Takový model by vygeneroval pátou planetu o hmotnosti 2,2 Země a oběžné době 32 dnů. Planeta by měla obíhat ve vzdálenosti 0,13 v obyvatelné oblasti.

Díky objevům Keplera i dalším novinkám spadla Gliese 581 g trochu z lopatky. Nejnovější studie sice křísí úvahy o její existenci, ale skepse je pochopitelně na místě.

Zdroj: GJ 581 update: Additional Evidence for a Super-Earth in the Habitable Zone

 

 

Reklama