Kráter Tycho na Měsíci. Zdroj: NASA
Kráter Tycho na Měsíci. Zdroj: NASA

Dne 6. června budeme moci spatřit vzácný úkaz – přechod Venuše přes Slunce.

V našem miniseriálu se díváme na tranzit Venuše z jiných úhlů pohledu. Je to téma, které se našeho webu dotýká více, než by se dalo očekávat. Přechod Venuše je totiž principiálně shodný z tranzitní metodou, díky které objevujeme a zkoumáme planety mimo Sluneční soustavu.

Hubblův dalekohled se také zapojí

Hubblův kosmický dalekohled se nemůže podívat na Slunce přímo, bylo by to jeho poslední a navíc neúspěšné pozorování. Legendární astronomický přístroj bude tranzit pozorovat nepřímo a pomůže mu k tomu Měsíc.

Říká se, že planety, měsíce a vlastně veškerá nehvězdná havěť nesvítí vlastním světlem ale pouze odraženým světlem slunečním. Není to tak docela pravda, protože řada obřích plynných planet vyzařuje světlo z jiných důvodů. Měsíc je ovšem malým, chladným světem a tak veškeré jeho světlo má původ ve Slunci (i když cestou se může lámat v zemské atmosféře a teprve pak dopadat na povrch Měsíce atd.).

Hubblův dalekohled tak bude v době tranzitu Venuše pozorovat Měsíc a snažit se nalézt v odrážejícím se světle stopy atmosféry Venuše.

Celý postup bude velmi složitý a musel být dlouho plánován. Vše komplikuje mimo jiné i fakt, že Hubble obíhá okolo Země. Nemáme tak v rukou „statický“ dalekohled. Jen asi polovinu z jednoho oběhu kolem Země, který trvá 96 minut, může Hubble vidět povrch našeho kosmického souseda.

Už někdy v polovině ledna pořídil Hubblův dalekohled snímek okolí kráteru Tycho. Během tranzitu bude toto místo pozorováno znovu. Rozdíl ve spektru by se měl rovnat „otisku“ atmosféry Venuše. Ne že by snad astronomové potřebovali data o atmosféře Venuše získávat takto složitým způsobem, jedná se jen o další z experimentů, které nám mohou pomoci zlepšit výzkum atmosfér exoplanet.

Zdroj: NASA

 

 

Reklama