Katapultovaná planeta v představách malíře. Credit: David A. Aguilar (CfA)
Katapultovaná planeta v představách malíře. Credit: David A. Aguilar (CfA)

Nové simulace naznačují existenci „turboplanet“, které byly vystřeleny ven z Galaxie.

Sedíte doma na pohovce, sledujete televizi a cpete se brambůrky…. v tom vás někdo okřikne, že máte málo pohybu. To ale není zase tak docela pravda, neboť v teoretické rovině (která ovšem kila dolů neshazuje) se pohybujete více než dost. Země se otáčí kolem své osy, obíhá okolo Slunce, které samo obíhá okolo jádra Galaxie…. jen naše planeta se okolo Slunce pohybuje rychlosti 30 km/s, což je asi 108 000 km/h. Můžete se to zdát hodně, ale horcí Jupiteři s oběžnou dobou jen v řádu desítek hodin, obíhají okolo svých hvězd ještě podstatně rychleji.

Podle simulací však mohou existovat planety, pohybující se vesmírem rychlostí až 48 milionů km/h nebo také 13 300 km/s! To jsou 4% rychlosti světla!

Už  v roce 2005 nalezli astronomové hvězdu, které dodala impuls supermasivní černá díra v centru Galaxie. Hvězda díky tomuto gravitačnímu praku nabrala rychlost 3,2 milionů kilometrů za hodinu.

Idan Ginsburg (Dartmouth College) se svými kolegy provedl simulaci, jejímž cílem bylo zjistit, co by podobný gravitační kopanec udělal s planetou. Na paškál si jako model vzali binární systémy – tedy případ, kdy dvě a více hvězd obíhá okolo společného těžiště. Planety už u vícenásobných systémů objeveny byly a to jak u dvojhvězd, tak u trojhvězd. V případě dvojhvězd byly dokonce nalezeny planety  v obou konfiguracích , kdy planeta obíhala okolo jedné z hvězd nebo okolo obou hvězd současně.

Dle simulace by jedna z hvězd zůstala na oběžné dráze černé díry, zatímco druhá by byla i se svými planetami katapultována ven z Galaxie. Pokud bychom chtěli být konkrétnější, pak v případě  dvojhvězd, existuje pravděpodobnost 40%, že bude planeta vymrštěna ven z Galaxie, u čtyřnásobného hvězdného systému má planeta šanci dokonce 70%.

Takovéto katapultované planety se v průměru pohybovaly rychlostmi 11 až 16 milionů kilometrů za hodinu, ale malá část  znich by mohla dosáhnout neuvěřitelné rychlosti 48 milionů kilometrů v hodině, což jsou zmíněná 4% rychlosti světla.

Zdroj: astronomynow.com

 

 

Reklama