Exoměsíc v představách malíře.
Exoměsíc v představách malíře.

Baví vás sci-fi? Viděli jste film Avatar? Chcete podpořit zcela nový obor astronomie?

Někdy mám pocit, že by bylo krásné žít za 50, 100 let, až bude výzkum planet mimo Sluneční soustavu o pořádný kus dál. Na druhou stranu je fascinující sledovat první krůčky v našem snažení o pochopení planetárních systémů a zákonitostí, které mohou vést ke vzniku a vývoji života na jiných planetách.

V poslední době se nám doslova před očima rodí nový projekt, který se zaměřuje na nalezení prvních měsíců exoplanet. Exoměsíce lze nalézt různými způsoby, avšak ty nejrealističtější v dnešní době jsou založeny na analýze dat z dalekohledu Kepler. Odtud také název projektu HEK, který vede David Kipping a v jehož týmu je i český astronom David Nesvorný.

Aby mohl tým exoměsíce hledat, potřebuje superpočítač pro analýzu dat. Jeho cena činní 10 tisíc dolarů. Tým proto vyzývá veřejnost, aby na pořízení počítače přispěla. Výše jednotlivých darů je odstupňována takto: 1; 20; 100; 250; 1000 a 2500 dolarů. Za různou výši je i pak různá „odměna“. Například dárce, který pošle týmu nejvyšší částku (2500 dolarů), bude moci vybrat název počítače apod.Exoplanety.cz samozřejmě nemohou na tuto výzvu neragovat a rozhodly se projekt podpořit částkou 20 dolarů, které jdou ze sumy, jenž náš web obdržel od čtenářů (na chod webu lze přispět tlačítkem Donate v pravém sloupci).

Pokud chcete přispět na hledání exoměsíců i vy, stačí otevřít tuto stránku, kliknout na Fund This Project, zaregistrovat se a náslědně se přihlásit či opět zaregistrovat na webu Amazonu.

 

Pokud na projekt přispějete, budeme rádi, když o tom napíšete do diskuse a připojíte i darovanou částku, abychom věděli, kolik obdržel tým od našich čtenářů :)

 

Doporučené odkazy:

Jak se hledají exoměsíce (VTM.cz)

 

Reklama