Saturn na snímku z Hubblova dalekohledu
Saturn na snímku z Hubblova dalekohledu

Americko-maďarský projekt HATNet si připsal na své konto objev další tranzitující exoplanety.

Nová exoplaneta HAT-P-38 b obíhá okolo hvězdy, která je podobná Slunci, s periodou 4,6 dní. Planeta je se svou hmotností 0,27  a poloměrem 0,82 Jupiteru velmi podobná Saturnu, který má hmotnost 0,3 a poloměr 0,84 Jupiteru. Dokonce se jedná o Saturnu nejpodobnější tranzitující planetu.

Parametry planety mírně vybočují z teoretických předpokladů. Dle nových teorií se zdá, že pro planety od 0,1 do 0,6 Jupiterů platí pravidlo, podle něhož je poloměr planety přímo závislý na rovnovážné teplotě a nepřímo na obsahu kovů (prvků těžších než hélium) v mateřské hvězdě. Druhá podmínka vychází patrně z předpokladu, že pokud má hvězda málo kovů, obsahoval nízký obsah kovů i zárodečný oblak prachu a plynu, ze kterého vznikly jak planeta tak i hvězda a tudíž se v případě planety předpokládá existence jádra, které je chudší na kovy.

HAT-P-38 b by podle předpokladů měla mít poloměr asi 0,97 Jupiteru. Pozorovaná hodnota je sice menší ale stále v rámci teorií. Praxe ale jasně dokazuje, že zformulovat teoretické závěry ohledně vzniku a vývoje exoplanet n blízkých drahách nebude vůbec jednoduché. Například  HAT-P-18 b a HAT-P-19 b mají nízké hustoty a to navzdory solidnímu obsahu kovů ve svých mateřských hvězdách.

Zdroj: HAT-P-38b: A Saturn-Mass Planet Transiting a Late G Star

 

Reklama