Exoplaneta HD 209458b v představách malíře

Exoplaneta HD 209458 b je nejprozkoumanější exoplanetou.

Která exoplaneta je nejznámější? Mezi veřejností kdo ví, museli bychom udělat průzkum, z jehož výsledků by nás možná ranila mrtvice. Nejznámější planetou mimo Sluneční soustavu z hlediska jejího prozkoumání je ale zcela nepochybně HD 209458 b. Oproti svým konkurentkám má několik výhod. Objevena byla už v roce 1999, tedy v exoplanetárním středověku, jako první tranzitující exoplaneta. Kromě toho obíhá okolo poměrně jasné hvězdy (7,6 mag).

HD 209458 b je horkým Jupiterem o hmotnosti 0,7 Jupiteru a poloměru 1,38 Jupiteru. Okolo své mateřské hvězdy oběhne jednou za 3,52 dní. Na zoubek se ji v minulosti podívaly slavné kosmické dalekohledy, které prozkoumaly její atmosféru.

Díky spektrografu na palubě Hubblova dalekohledu se nyní můžeme podívat, jak bychom viděli západ slunce (mateřské hvězdy) například ze sondy, která se pohybuje okolo této planety. Mateřská hvězda je podobná našemu Slunci. Díky přítomnosti sodíku v atmosféře planety a rozptylu by měla hvězda namodralou barvu. Jak by postupně zapadala, měnil by se odstín do zelena. Kromě toho by byla mateřská hvězda asi 26x větší, než Slunce na pozemské obloze.

 

Západ Slunce na exoplanetě HD 209458 b (kresba). Autor: Frederic Pont, University of Exeter
Západ Slunce na exoplanetě HD 209458 b (kresba). Autor: Frederic Pont, University of Exeter

 

Úvaha je platná pouze pro sondu na oběžné dráze, neboť planeta je plynný obr (na povrchu bychom opravdu stát nemohli) s vázanou rotaci, takže je nakloněna ke své hvězdě stále stejnou stranou. Kdyby se jednalo o kamenný svět, byla by hvězda na přivrácené straně stále na stejném místě na obloze a o západu či východu hvězdy by nemělo smysl hovořit.

Zdroj: Exoclimes

Reklama