Kepler-20 e má velikost jen 0,87 Země a je tak suverénně nejmenší známou exoplanetu u hvězdy hlavní posloupnosti.
Před nedávnem jsme vám představili nový multiplanetární systém Kepler-20. Na konferenci počátkem prosince představil Nick Gautier a jeho tým tři z planet u hvězdy Kepler-20. Další dva kousky pak prezentoval na tiskové konferenci 20. prosince François Fressin z Harvard Smithsonian Center for Astrophysics.
Nejzajímavějším přírůstkem je nepochybně exoplaneta Kepler-20 e, která má poloměr jen 0,87 Země, což je nepatrně méně než Venuše. Okolo hvězdy podobné Slunci obíhá s periodou 6,1 dní ve vzdálenosti pouhých 9,6 milionů kilometrů. Teplota na povrchu planety bude dosahovat minimálně 760°C. Zajímavá je také druhá planeta Kepler-20 f o poloměru 1,03 Země a oběžnou dobou 19,6 dní.
U stejné hvězdy nalezneme ještě další tři planety, které mají poloměry kolem dvou až tří Zemí. Také ony obíhají relativně blízko od své mateřské hvězdy. Nejvzdálenější je Kepler-20 d, které jeden oběh zabere necelých 78 dní. Všech pět planet by se tak hravě vlezlo mezi Slunce a Merkur!
Dosud nejmenší známou exoplanetou byl Kepler-10 b o poloměru 1,4 Země. Nejméně hmotnou planetou je Gliese 581 e o hmotnosti 1,93 Země. U řady planet známe pouze jejich hmotnost nebo naopak pouze poloměr a to v závislosti na metodě objevu. Formálně je nejméně hmotnou planetou PSR 1257 12 b (jen 0,02 Země), která ovšem obíhá okolo pulsaru a je otázkou, zda takové objekty považovat za planety.
Planetární systém u hvězdy Kepler-20
Mateřská hvězda Kepler-20
- Hmotnost: 0,912 Slunce
- Poloměr: 0,944 Slunce
- Povrchová teplota: 5466 K
- Vzdálenost: 1000 světelných let
Multiplanetární systémy jsme nečekali
Objev podobně početných systémů se přitom od Keplera příliš neočekával. Metoda, kterou tento lovec k odhalení nových světů používá, předpokládá, že planeta bude obíhat v rovině, jež směřuje k nám. V případě Kepler-20 nebo dřívějšího systému Kepler-11 tak obíhá hned pět (respektive 6) planet v jedné rovině, což není úplně normální. Planety sice vznikají z tenkého disku prachu a plynu ale díky vzájemných gravitačním interakcím se jejich dráhy postupně částečně „rozhází“. Ani planety Sluneční soustavy neobíhají v jedné rovině, Kepler by v našem planetárním systému našel maximálně 6 z 8 planet. Podrobnosti o této tématice najdete ve starším článku.
Kepler byl na chvíli mimo provoz
Dne 7. prosince odpoledne našeho času došlo k restartu procesoru kosmického dalekohledu. Ten se pak nacházel v režimu podobnému nouzovému stavu. K obnovení činnosti došlo po 56 hodinách. Byl to první podobný výpadek od července 2009 nebo také po 888 dnech.
http://www.youtube.com/watch?v=8nwALKw_FQk
Zdroj: