Gliese 4/2011
Gliese 4/2011

Časopis Gliese obsadil druhé místo v soutěži SCIAP 2011 v kategorii periodikum.

Časopis Gliese obsadil druhé místo v soutěži SCIAP 2011, kterou organizuje Středisko společných činností Akademie věd ČR  jako otevřenou soutěž pro všechny subjekty, které u nás popularizují vědu. Do prvního ročníku se přihlásilo v pěti kategoriích téměř 60 projektů.

Na prvním místě v dané kategorii skončil časopis 21. století (gratulujeme), kterému samozřejmě s našim nulovým rozpočtem a nulovou podporou významnější organizace konkurovat nemůžeme a ani nechceme. Bronz si ze soutěže odnáší časopis společnosti Techmania.

Přestože konkurence v naší kategorii nebyla velká, což se dalo s ohledem na první ročník soutěže očekávat, považujeme druhé místo za úspěch, už jen proto, že některé významné projekty odešly s prázdnou„, říká Petr Kubala, zakladatel a od roku 2009 také vydavatel časopisu. Kromě toho jsme v dobré společnosti gigantů typu Českého rozhlasu, České televize, Akademie věd či Národního muzea, kteří si rozebrali většinu z cen.

Rádi bychom tak tuto příležitost využili  k tomu, abychom poděkovali všem čtenářům za věrnost a také všem, kteří v minulosti časopis Gliese jakkoliv podpořili. Jedná se zejména o Květoslava Berana (korektury), Michala Hlavatého (návrh šablony časopisu), Mikuláše Pätoprstého, Petra Valacha (návrhy loga), Vladimíra Kocoura a Tomáše Petráska.

Časopis Gliese vychází od roku 2008 a jeho cílem je zrekapitulovat dění v oblasti výzkumu exoplanet za uplynulé tři měsíce. Je sice pravdou, že v dnešní online době může být perioda třech měsíců nedostačující, nicméně tématika exoplanet nepodléhá tak velké časové degradaci jako jiné obory. O významných objevech navíc píšeme v reálném čase na webu exoplanety.cz a to často i několik měsíců před oficiálním zveřejněním  (například vydáním tiskové zprávy).

Budoucnost časopisu je s ohledem na jeho filozofii zejména ve formátech pro čtečky elektronických knih. Na webu vychází jeden článek za druhým a čtenář se může v záplavě informací ztratit, což platí dvojnásobně u oboru, který se vyvíjí tak neuvěřitelně rychle. V blízké budoucnosti si bude kdokoliv jednou za čas stáhnout Gliese do tabletu nebo Kindle a postupně si přečíst to, co ho zajímá  a nasát aktuální informace z tohoto fascinujícího oboru, který nás překvapuje dnes a denně.

Tip: Upozornění na nové číslo časopisu zasíláme emailem

Stránky časopisu Gliese

 

 

Reklama