Exoplaneta u hmotné hvězdy. Credit: NASA/JPL-Caltech.
Exoplaneta u hmotné hvězdy. Credit: NASA/JPL-Caltech.

Korejsko-japonský tým astronomů objevil dosud nejméně hmotnou planetu u hvězdy nad 1,9 hmotnosti Slunce.

 

Exoplaneta HD 100655 b se může pyšnit tím, že obíhá okolo jedné z nejhmotnějších hvězd, u které byla nalezena exoplaneta. Označení „okolo jedné z nejhmotnějších hvězd“ uvádíme záměrně, ne že bychom snad neuměli hledat v katalogu exoplanet a následně na vás s pýchou vybafnout, že se jedná o druhou, třetí nebo desátou nejhmotnější hvězdu s exoplanetou, ale celá situace je poněkud složitější. Pokud si seřadíme více než 700 dosud objevených exoplanet dle hmotnosti jejích matky, zjistíme, že přední příčky okupují „exoplanety“ s hmotnosti spíše hnědého trpaslíka. Autor katalogu exoplanet.eu je zařazuje mezi exoplanety z různých důvodů. Obvykle se jedná o nepřesný odhad v hmotnosti ale také o fakt, že jasný předěl mezi exoplanetami a hnědými trpaslíky neexistuje.

Pokud bychom se drželi dnes už spíše méně používané hranice mezi exoplanety a hnědými trpaslíky, která činní 13 Jupiterů, pak by HD 100655 obsadila příčku. Před ní by byli:

 

  • eps Tau b (hmotnost 7,6 Jupiterů, hvězda 2,7 Slunce)
  • NGC 2423 3 b (hmotnost 10,6 Jupiterů, hvězda 2,4 Slunce)

 

Povšimněte si, že tyto velmi hmotné hvězdy mají i velmi hmotné exoplanety. Hvězda HD 100655 má hmotnost 2,4 (s tolerancí něco mezi 2 a 2,6) Slunce a poloměr dokonce téměř deset Sluncí ale její průvodce, exoplaneta HD 100655 b má hmotnost „jen“ 1,7 Jupiteru a je tak celkem fádním představitelem mírně opečeného Jupiteru.

Podle jiného statistického pohledu se jedná o nejméně hmotnou exoplanetu, která byla nalezena u hvězd o hmotnosti nad 1,9 Slunce.

Exoplaneta obíhá okolo své hvězdy ve vzdálenosti 0,76 AU s periodou 157 dní. Její objev nám může pomoci objasnit vznik a vývoj planet u obřích hvězd, které mají hmotnost podstatně větší než naše Slunce.

Zdroj: A Planetary Companion to the Intermediate-Mass Giant HD 100655

 

 

 

Reklama