Model sondy Fobos-Grunt. Autor: MKonair, flicker.com
Model sondy Fobos-Grunt. Autor: MKonair, flicker.com
Aktualizováno

 

Včera večer odstartovala k měsíci Marsu ruská kosmická sonda Fobos-Grunt, která s sebou veze i menší čínský satelit pro výzkum Marsu. Po startu se však objevily vážné problémy, které mohou celou misi zhatit. Zdá se, že pro Rusko je výzkum Phobosu prokletý. Pokouší se o něj už po třetí, předešlé dva pokusy na konci 80. let (kterých se zúčastnilo také Československo) úspěšné nebyly.

 

 
 
 
 

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=I4P0L6NUV98

 

Včerejší start rakety Zenit se sondou Fobos-Grunt sice proběhl ve 21:16 našeho času podle plánu, další průběh už ale tak růžový nebyl. Přibližně pět hodin po startu měla být sonda dvojici zážehů navedena na heliocentrickou oběžnou dráhu a směřovat vstříc rudé planetě. Jenomže k tomu nedošlo a Rusko na okamžik sondu zcela ztratilo. Současná situace je taková, že sonda pravděpodobně stále krouží společně s urychlovacím stupněm Fregat po parkovací dráze kolem Země ve výšce asi 190 až 340 km se sklonem 51,4° k rovníku.

 

Ve hře jsou momentálně dvě varianty. Buď se jedná o softwarový problém a technici ze Země ho vyřeší přeprogramováním a nebo se jedná o problém hardwarový a mise skončí neúspěchem dříve, než vůbec začala.
Pomoci s problémem jsou údajně ochotny i Spojené státy, které by mohly Rusku nabídnout svou síť pozorovacích stanic Deep Space Network (obří radioteleskopy v USA, Austrálii a Španělsku).

 

Ruská sonda Fobos-Grunt měla k Marsu dorazit v roce 2012. Cílem mise je vůbec první odběr vzorků z povrchu jednoho ze dvou měsíců Marsu Phobosu a jejich návrat zpět na Zemi.

 

Co se mělo stát a nestalo:
 
T+02:39:45 po startu (23:55) – první zážeh urychlovacího stupně měl zvýšit oběžnou dráhu sondy na 4000 km v nejvyšším bodě. Zážeh měl trvat 10 minut ale neproběhl vůbec. Po něm měl následovat druhý zážeh v čase 2:02 našeho času, který měl trvat cca 18 minut a navést sondu na dráhu k Marsu.

 
Vývoj situace sledujeme, pro aktuální informace navštěvujte náš Facebook nebo Google+.

 

Zdroj: http://spaceflightnow.com/

 

Reklama