Anglo-Australian telescope na Siding Springs Observatory. Autor: Ahilan Parameswaran
Anglo-Australian telescope na Siding Springs Observatory. Autor: Ahilan Parameswaran

Při pohledu do katalogu exoplanet bychom mohli snadno podlehnout pokušení hrát si s dosud objevenými vzdálenými světy statistické hrátky. Je však nutné si uvědomit, že tato data jsou značným způsobem observačně zkreslená. Řada týmů se dlouhodobě snažila a snaží hledat planety zejména u klidných hvězd, které mají hmotnost menší než naše Slunce nebo jen nepatrně vyšší. Je to logický krok, neboť u méně hmotných hvězd je mnohem jednodušší nalézt planetu metodou měření radiálních rychlostí.

 

V poslední době začaly vznikat projekty, zaměřující se výhradně na  planety u hmotných hvězd. Jedním z nich je Pan-Pacific Planet Search, který už na začátku letošního roku prezentoval svou snahu o průzkum 170 hmotnějších hvězd pomoci 3,9 m Anglo-Australian Telescope. Většina z hvězd na seznamu má hmotnost okolo 1,5 Slunce.

 

Tým nyní představil první úlovek. Exoplaneta 7 CMa b (HD 47205 b) má hmotnost 2,6 ± 0,6 Jupiteru a okolo své mateřské hvězdy obíhá ve vzdálenosti 1,9 AU s periodou 763 dní. Mateřskou hvězdou je v tomto případě oranžový obr o hmotnosti 1,5 ± 0,3 a poloměru více než dvojnásobku Slunce.

 

Zdroj: The Pan-Pacific Planet Search. I. A Giant Planet Orbiting 7 CMa

 

 

Reklama