Aktuální pozice planetky Hidalgo ve Sluneční soustavě. Zdroj: JPL
Aktuální pozice planetky Hidalgo ve Sluneční soustavě. Zdroj: JPL

O planetce 944 Hidalgo asi slyšel málokdo. Přesto se jedná o objekt, kterému mnoho let patřilo významné prvenství a i dnes ji můžeme hravě zařadit mezi nejbizarnější tělesa Sluneční soustavy.

 

Číslo planetky Hidalgo napovídá, že od jejího objevení už nějaký ten pátek uplynul. Stalo se tak téměř přesně před 91 lety (konkrétně 31. října 1920) díky americkému astronomovi německého původu Wilhelmu Baade. Ten planetku objevil na Hamburské observatoři, kde už řadu let pracuje významný český astronom a objevitel několika komet Luboš Kohoutek.

 

Baade se v září roku 1923 zúčastnil pozorování úplného zatmění Slunce v Mexiku. Během něj se setkal s tehdejším prezidentem Mexika Álvarem Obregónem, kterého požádal, aby objevenou planetku mohl pojmenovat po jedné z nejvýznamnějších osobností mexických dějin. Miguel Hidalgo byl kněz, který stál na počátku 19. století za zrodem boje za nezávislost Mexika na Španělsku. Bylo to právě jeho provolání Grito de Dolores z 16. září 1810, které si dnes Mexičané připomínají jedním ze dvou nejvýznamnějších státních svátků jako Den nezávislosti.

 

Podle odhadů má 944 Hidalgo průměr kolem 38 km a dobu rotace něco přes 10 hodin. Nejzajímavější je však dráha planetky. Hidalgo oběhne kolem Slunce jednou za 13,7 let po značně protáhlé dráze (výstřednost 0,66), která je ale nejzajímavější díky svému extrémnímu sklonu – plných 42,5°! Planetka se na své dráze dostane v perihéliu na vzdálenost jen 1,9 AU od Slunce a v aféliu na vzdálenost 9,5 AU. Hidalgo byla po dlouhou dobu nejvzdálenější známou planetkou. Někdy je také považována za prvního objeveného Kentaura, ačkoliv oficiálně si toto prvenství drží Chiron, který byl objeven o plných 57 let později.

 

Pozice planetky ve Sluneční soustavě na webu JPL

 

 

Reklama