Dvě planety u jedné hvězdy (pouze ilustrační foto) Credit: NASA/Ames/JPL-Caltech
Dvě planety u jedné hvězdy (pouze ilustrační foto) Credit: NASA/Ames/JPL-Caltech

V americkém státě Wyoming dnes začíná kongres, věnovaný „extrémním planetárním systémům“. Název však není tak vášnivě zajímavý, jak se může zdát. Na kongres míří světová exoplanetární špička a zazní na něm běžné příspěvky od objevů Keplera, přes výsledky pozemských přehlídek až po informace o výzkumu spektrografu HARPS, který se v poslední době mimo jiné zaobíral hledáním planet u systému alfa Centauri.

 

Jeden z příspěvků by se měl věnovat systému KOI-730, o němž jsme už na našem webu psali (odkaz). Jedná se o systém se čtyřmi kandidáty (nepotvrzenými exoplanetami), který byl objeven dalekohledem Kepler.

 

Systém vzbudil pozdvižení vzhledem k tomu, že dvě ze čtyř planet měly mít stejnou oběžnou dráhu. KOI-730.02 a KOI-730.03 měly okolo hvězdy obíhat ve vzdálenosti 0,092 AU s dobou oběhu 9,84 dní. Poloměr obou planet se odhaduje na 2,3 a 2,5 Země. První planeta měla dle prvních výsledků předcházet svou sestru na oběžné dráze o 60°.

 

Jenomže novější data ukazují, že to mu tak není. Obě planety patrně obíhají po nezávislých drahách. KOI-730 ovšem nadále zůstane ocejchován jako mimořádně zajímavý systém a to ze dvou důvodů. Tím prvním je fakt, že Kepler objevil tranzitní metodou u jedné hvězdy hned 4 planety. V praxi to musí znamenat, že všechny  obíhají téměř v jedné rovině. Před startem Keplera se nečekal objev takto početných systémů. Rekordmanem je v tomto ohledu Kepler-11 se šesti planetami.

 

Druhým a hlavním bonbónkem jsou oběžné doby všech kandidátů:

  • KOI-730.01 (KOI-730 b): 14,79 dní
  • KOI-730.02 (KOI-730 c): 9,85 dní
  • KOI-730.03 (KOI-730 d): 19,72 dní
  • KOI-730.04 (KOI-730 e): 7,38 dní

 

Na první pohled není na oběžných dobách nic zvláštního, ale zkuste si tato čísla podělit a vyjde vám poměr 3:4:6:8. Pokud jsou oběžné doby v poměru celých kladných čísel, říkáme tomu gravitační rezonance. Takovýto poměr mezi dvěma planetami je obvyklý, mezi třemi už poněkud méně ale čtyři planety v tzv. řetězci rezonancí, to už je panečku pro planetární teoretiky hezké pozdvižení. Studovat vznik a vývoj systému KOI-730 může být pro výzkum exoplanet značně přínosné.

 

Je poměrně nepravděpodobné, že by si astronomové spletli takto „silnou“ rezonanci s falešným poplachem. I přesto, že chybí měření radiálních rychlostí, považuje už odborná veřejnost systém KOI-730 za potvrzený.

 

Poloměry jednotlivých planet (b až e) jsou 2; 2,5; 3,4 a 2,7 Země.

 

Zdroj: Koi-730 As A System Of Four Planets In A Chain Of Resonances (Extreme Solar Systems II)

 

Reklama