Allen Telescope Array. Autor: Institut SETI

dubnu jsme psali o trablech, které potkaly projekt ATA (Allen Telescope Array). Institut SETI společně s Kalifornskou univerzitou v Berkeley staví rozsáhlou síť radioteleskopů, která se má kromě výzkumu vesmíru zaměřit také na hledání signálů mimozemských civilizací.

 

Jenomže USA nyní procházejí rozsáhlými škrty a ty se dotkly i Kalifornské univerzity, která tak musela z projektu částečně vycouvat. Institut SETI je nevládní organizací, takže jeho se sice škrty příliš nedotkly, sám však projekt neutáhne.

 

Lidé ze SETI se proto obrátili na veřejnost s prosbou o příspěvek. Do dnešních dní se vybralo na 200 000 dolarů, což je sice jen zlomek potřebných finančních prostředků ale postačuje to alespoň na to, aby se radioteleskopy ATA mohly dát opět do pohybu.

 

Mezi dárci je mimo jiné i herečka Jodie Foster, která ztvárnila hlavní roli v kultovním sci-fi filmu Kontakt, který byl napsán podle knižní předlohy astronoma a propagátora SETI Carla Sagana. Traduje se, že povahové rysy hlavní hrdinky jsou inspirovány životem Jill Tarter, jenž je dnes ředitelkou jednoho ze dvou center Institutu SETI.

 

 

 

Další penízky do kasičky ATA by mohla přihrát i dohoda se Vzdušnými silami USA (USAF). Radioteleskopy totiž budou jako vedlejší činnost monitorovat kosmické smetí, které ohrožuje družice na oběžné dráze.

 

Zdroj: Blogs Nature

 

Reklama