Ilustrační obrázek. Autor: Ryan Wick, flickr.com
Ilustrační obrázek. Autor: Ryan Wick, flickr.com

Stále více do popředí zájmu se dostává hledání exoplanet v blízkosti bílých trpaslíků. Amatérský astronom Bruce Gary nedávno založil projekt PAWM (Pro-Am White Dwarf Monitoring), jehož cílem je pozorování vybraných bílých trpaslíků ve snaze nalézt planetární společníky u těchto mrtvých hvězd.

 

Do projektu PAWM se může zapojit každý amatérský astronom, který má doma nádobíčko, s jehož pomoci lze provádět solidní fotometrii hvězd o jasnosti 13 až 17 mag. Amatérští astronomové dnes běžné disponují poměrně kvalitním vybavením a pozorují nejen proměnné hvězdy ale i tranzity exoplanet. Zatímco amatérské pozorování tranzitů exoplanet k významným objevům nejspíše nepovede, projekt PAWM dává dobrou šanci podílet se na skutečné vědě a to navíc v oboru, který je stále v plenkách.

 

Hloubka tranzitu (pokles jasnosti) je závislý na velikosti mateřské hvězdy a planety. Obecně samozřejmě platí, že čím je planeta větší, tím více poklesne jasnost hvězdy v době tranzitu. Proto má většina dosud objevených tranzitujících exoplanet velikost srovnatelnou s Jupiterem. Projekt PAWM jde ale na věc z druhého konce. Bílí trpaslíci jsou jak známo konečným stádiem ve vývoji hvězdy. Také naše Slunce se jednoho dne po fázi rudého obra a odhození plynné obálky stane bílým trpaslíkem. Obecně mají bílí trpaslíci hmotnost až 1,4 Slunce. Veškerá hmota je však vměstnána do objektu o velikosti, která je hravě srovnatelná se Zemí. A právě o velikost u tranzitní metody jde. Pokud by před bílým trpaslíkem přecházela planeta o velikosti Země, dojde k tak výraznému poklesu jasnosti, že bílý trpaslík téměř zmizí z nebe. V případě tranzitu exoplanety o velikosti Jupiteru si můžete slovo „téměř“ z předešlé věty vypustit. Kromě toho však lze teoreticky odhalit i objekty daleko menší než je naše planeta – například trosky zničené planety zemského typu nebo větší planetky.

 

Jak už to ve vědě někdy bývá, úspěchem projektu PAWM bude i fakt, že amatéři nic nenaleznou. V tomto případě by se ukázalo, že objekty minimálně na vnitřních drahách budou u bílých trpaslíků vzácné.

 

Do projektu se zatím zapojilo téměř 30 pozorovatelů z celého světa. Z České republiky či Slovenska dosud nikdo.

 

Projekt by měl v průběhu září běžet po dobu 1 měsíce, poté se vše vyhodnotí a rozhodne, zda má smysl pokračovat i nadále. O vhodné cíle nebude mít PAWM nouzi, celkem je dnes známo na 20 000 bílých trpaslíků. Z tohoto počtu je 168 jasnějších než 14 mag, 305 má jasnost mezi 14 a 15 mag a 742 mezi 15 až 16 mag.

 

Podrobnosti k projektu: http://brucegary.net/WDE/

 

Související články:

 

 

Reklama