Kosmický dalekohled Kepler v představách malíře. Credit: NASA
Kosmický dalekohled Kepler v představách malíře. Credit: NASA

Do nástupu CCD kamer, internetu a především automatických přehlídek oblohy byli amatérští astronomové pro rozvoj výzkumu vesmíru zcela zásadní. Podíleli se na velkém procentu objevů nových komet, výzkumu proměnných hvězd apod. Dnes už je přínos amatérských pozorovatelů v těchto oborech spíše na ústupu. Daleko větší možnosti však nabízí internet a prohlížení tisíců a milionů fotografií z kosmických družic, případně i analýza získaných dat. Značná část astronomických objevů zůstává ukrytá nebo spatří světlo světa později ne proto, že disponujeme špatnou technikou či podmínkami ale jen a pouze proto, že je neměl kdo vyhodnotit!

 

 

Planetární mlhovina 61 Kn na snímku z dalekohledu Gemini. Credit: Gemini Observatory/AURA
Planetární mlhovina 61 Kn na snímku z dalekohledu Gemini. Credit: Gemini Observatory/AURA

 

Skupina Deep Sky Hunters už v datech z Keplera objevila šest nových planetárních mlhovin. Menší rozruch vzbudil v poslední době zejména objev rakouského astronoma amatéra Matthiase Kronbergera. Tomu se podařilo v datech nalézt novou planetární mlhovinu, která dnes nese jeho jméno – Kronberger 61 nebo zkráceně 61 Kn. Mlhovina byla nedávno pozorována obřím havajským dalekohledem Gemini.

 
Spojkou mezi profesionály a amatéry je George Jacoby, který vloni se svými kolegy publikoval článek, ve kterém autoři popisují, jakým způsobem hledat nové planetární mlhoviny prostřednictvím Digital Sky Survey. Článek naleznete ve formátu pdf zde: http://arxiv.org/pdf/0910.0465v1

 

Pokud si chcete prohlédnout zorné pole Keplera i vy, pak můžete prostřednictvím aplikace Google Sky. Stačí si otevřít adresu http://www.google.com/sky/ a do kolonky hledat zadat příkaz:
 

http://keplergo.arc.nasa.gov/tools/KeplerFOV.kml

 
 

Zdroj: gemini.edu

 

 

Reklama