Železný meteorit, autor: H. Raab, Wikipedia
Železný meteorit, autor: H. Raab, Wikipedia

Nestává se každý den, aby astronomové nalezli obří meteorit, který k nám kdysi dávno přicestoval z vesmíru. Vědci přitom dostávají poměrně často na stůl řadu kamenů, o kterých se jejich nálezci domnívají, že jsou mimozemského původu.

 

Baolin Zhang (Beijing Planetarium) se vydal do autonomní oblasti Sin-ťiang, aby ověřil řadu zpráv o existenci obřího meteoritu. Menší vědecká expedice dorazila na místo ve výšce 2900 metrů nad mořem v polovině července. Už po pár minutách bylo vědcům jasné, že mají před sebou jeden z největších známých železných meteoritů. Jeho rozměry jsou přibližně 2,3 x 1 m, což by podle odhadů znamenalo hmotnost okolo 25 tun. Nově nalezený kousek by tak mohl atakovat dosavadního čínského rekordmana, kterým je meteorit Armanty nalezený v roce 1898 s hmotnosti 28 tun.

 

Nový meteorit je přikrytý masivní žulovou deskou. Vědci se domnívají, že oba geologické útvary mohly být přemístěny ledovcem. Na meteoritu byly rovněž nalezeny vyryté vzkazy z roku 1980, takže lidé o existenci tohoto balvanu věděli řadu desetiletí, nikoho však nenapadlo, že by mohl být mimozemského původu.

 

 


Zvětšit mapu

 

Přibližné místo nálezu

 

 

Vědci chtějí nyní provést testy, které by měly určit, zda nově nalezený meteorit a ten z Armanty jsou sourozenci a pocházejí z jednoho tělesa nebo zda se jedná o souhru náhod. Důležité bude také přesnější určení hmotnosti. Už teď je však jasné, že nový meteorit se do historie zapíše jako 4. nebo 5. nejhmotnější známý kosmický vetřelec. Aktuální seznam naleznete v odkaze.

 

Tip: Video z objevu

 

Zdroj: skyandtelescope.com

 

 

Reklama