Exoplaneta HAT-P-7 b v představách malíře. Credit: NASA, ESA
Exoplaneta HAT-P-7 b v představách malíře. Credit: NASA, ESA

Hubblův kosmický dalekohled oslavil své milionté pozorování. Legendární astronomický přístroj je na oběžné dráze od dubna 1990 a při životě ho po tu dobu udržovaly servisní mise končících amerických raketoplánů. Nás může těšit, že jubilejní pozorování bylo věnováno výzkumu exoplanet.

 

Hubblův dalekohled se podíval na zoubek atmosféře exoplanety HAT-P-7 b, kterou můžete znát i pod označením Kepler-2 b. Ne že by si snad lovec exoplanet chtěl přisoudit objev pozemského projektu HATNet. Exoplaneta HAT-P-7 b byla pouze v hledáčku kosmického dalekohledu Kepler krátce po jeho startu v rámci testovacího procesu.
HAT-P-7 b má hmotnost 1,8 Jupiteru a poloměr 1,4x větší ve srovnání s Jupiterem. Okolo mateřské hvězdy obíhá planeta s periodou 2,2 dní, takže se jedná o typického horkého Jupitera. Animaci oběžné dráhy a další informace naleznete v odkaze.

 

V době, kdy Hubble oslavil milionté pozorování, přišly z USA další špatné zprávy o jeho nástupci. Už před časem jsme psali, že projekt kosmického dalekohledu JWST je značně podfinancován, což si zcela nepochybně vyžádá odklad startu až někde k roku 2018. Komise, která dohlíží na rozpočet NASA, nyní na úřad vyvíjí silný tlak, aby celý projekt kosmického dalekohledu JWST zrušila. Nástupce Hubblova dalekohledu a vlajková loď amerického vesmírného výzkumu příští dekády má být hlavním obětním beránkem úspor ve výši 1,6 miliard dolarů. Dle návrhu by se měl rozpočet NASA snížit na 16,8 miliard USD pro období příštího fiskálního roku.

 

Návrh sice není definitivní, i tak už ale vyvolal značně vášnivé reakce ze strany odborné veřejnosti. Výroky o vraždění výzkumu vesmíru a nevratných krocích nejsou v posledních hodinách ničím výjimečným.

 

Zdroje:

 

Reklama