Exoplaneta 55 Cnc e v představách malíře. Credit: NASA
Exoplaneta 55 Cnc e v představách malíře. Credit: NASA

Pozorování tranzitu exoplanety 55 Cnc e aspiruje na jeden z klíčových objevů letošního roku. Joshua N. Winn a jeho tým představili před pár dny výsledky svého pozorování hvězdy 55 Cnc pomoci malého kosmického dalekohledu MOST. Z výsledků vyplývá, že jedna z pěti exoplanet v legendárním planetárním systému vykonává tranzity, ale to není zdaleka vše…

Planetární systém u hvězdy 55 Cnc patří k těm nejslavnějším. První oběžnice zde byla odhalena už v roce 1996 a do dnešních dní se astronomům podařilo u hvězdy se souhvězdí Raka objevit celkem pět planet. Dlouho se předpokládalo, že žádná z nich nevykonává tranzity. Kosmický dalekohled MOST ale prokázal, že 55 Cnc e před svou hvězdou přechází! O objevu jsme psali na webu VTM.cz.

 

Joshua N. Winn a jeho tým odhadli poloměr exoplanety na 1,63 Země. Ze spektra mateřské hvězdy se už dříve podařilo odhadnout hmotnost planety na 8,6 Země. Z těchto údajů by vyplývalo, že hustota 55 Cnc e je 10 900 ± 3 100 kg/m3, což je dvakrát více ve srovnání se Zemí. Exoplaneta 55 Cnc e by aspirovala na „nejhustší“ známou planetu.

 

Přelomový objev ještě ani pořádně nevychladl a se svou porci měření přispěchal tým pod vedením B.-O. Demoryho. Na hvězdu 55 Cnc se podíval kosmickým dalekohledem Spitzer. Na základě pozorování v infračervené části spektra (4,5 mikrometru) byla odhadnuta velikost planety na 2,13 ± 0,14 poloměru Země, což je ve srovnání s měřením dalekohledu MOST o „půl Země“ více.

 

Tým také použil mírně odlišná spektroskopická data, z nichž byla odhadnuta hmotnost okolo 8 Zemí. Když dáme vše dohromady, kosmický dalekohled Spitzer odhadl hustotu exoplanety 55 Cnc e na 0,83 Země.

 

Záhada se ovšem nekoná. Tým, který použil data z dalekohledu Spitzer, už v původní studii přispěchal s vysvětlením. Ve své práci použil jiný odhad povrchové teploty hvězdy, ze kterého byl určen její mírně odlišný poloměr. Zatímco dalekohled MOST pracoval s poloměrem 1,1 Slunce, jeho infračervený kolega Spitzer s poloměrem 0,95 Slunce. Díky těmto rozdílům pak vznikly i odlišné odhady poloměru exoplanety 55 Cnc e.

 

Kosmický dalekohled Spitzer pozoroval tranzit exoplanety 6. ledna letošního roku.

 

Zdroj: Detection of a transit of the super-Earth 55 Cnc e with Warm Spitzer

 

Reklama