Horký Jupiter a jeho mateřská hvězda v představách malíře. Credit: NASA/JPL-Caltech
Horký Jupiter a jeho mateřská hvězda v představách malíře. Credit: NASA/JPL-Caltech

Jeden z nejúspěšnějších lovců exoplanet – projekt SuperWASP představil nové a poměrně zajímavé objevy z říše horkých Jupiterů. Mezi novými úlovky tranzitní fotometrie je exoplaneta s nálepkou rekordmana, hvězda chudá na kovy a potvrzený objev exoplanety HAT-P-30 b.

 

 

 

 

WASP-43 b – rekordně blízko

WASP-43 je poměrně běžnou hvězdou spektrální třídy K (oranžový trpaslík) o hmotnosti asi 0,6 Slunce. Ve srovnání s naší mateřskou hvězdou má nižší povrchovou teplotu, která byla odhadnuta na 4 400 K. Astronomům se rovněž podařilo odhadnout dobu rotace hvězdy na 15,6 dní, což je zhruba polovina ve srovnání se Sluncem.

 

Nás ovšem bude více zajímat oběžnice hvězdy WASP-43. Jedná se zástupce třídy horkých Jupiterů. Zatímco hmotnost planety byla odhadnuta na 1,8 Jupiteru, poloměr WASP-43 b je jen 0,9 Jupiteru. Pokud není v datech nějaký ten šotek, máme před sebou horkého Jupitera o 2,2x větší hustotě ve srovnání s největší planetou Sluneční soustavy.

 

Zajímavé jsou ovšem i orbitální parametry WASP-43 b. Okolo své hvězdy obíhá exoplaneta s periodou jen 19,5 hodin, takže léta do důchodu by vám zde utíkala velmi rychle. Pokud jde o oběžnou dobu, nejedná se o rekord mezi horkými Jupitery či exoplanetami obecně. Nejkratší dobu trvá rok na exoplanetě WASP-19 b (18,9 hodin). WASP-43 b  ovšem poskočila do čela horkých Jupiterů s nejmenší velkou poloosou. Okolo svého slunce obíhá ve vzdálenosti jen 0,014 AU, což je téměř 72x blíže, než obíhá Země kolem Slunce. V žebříčku všech exoplanet s ní soupeří už jen super-Země GJ 1214 b s velkou poloosou také okolo 0,014 AU.

 

Kromě samotných kamer projekt SuperWASP byl tranzit exoplanety pozorován zejména novým dalekohledem TRAPPIST, o jehož spuštění jsme vás informovali v samostatném článku.

 

Spektrální data, ze kterých se mimo jiné vyčetla hmotnost exoplanety, byla získána spektrografem CORALIE na 1,2 Eulerově dalekohledu v Chile.

 

Existence WASP-43 b patři mezi mírná překvapení. Většina horkých Jupiterů sice už z neoficiální definice obíhá blízko od své hvězdy, ale ne zase až tak moc blízko. Podle autorů studie, kterou vedl Coel Hellier (Astrophysics Group, Keele University), se většina horkých Jupiterů pohybuje okolo své hvězdy s periodou 3 až 4 dní. Tak blízko, jako byla nalezena WASP-43 b, se nachází o dva řády méně horkých Jupiterů. Například mezi 1235 kandidáty z kosmického dalekohledu Kepler není ani jeden s parametry jako má WASP-43 b nebo WASP-19 b.

 

WASP-35 b

WASP-35 je naopak zástupcem nafouklejších horkých Jupiterů. Má hmotnost 0,72 Jupiteru a poloměr 1,3 Jupiteru. Okolo svého slunce obíhá s periodou 3,16 dní. Astronomy zaujala především mateřská hvězda, která má velikost a hmotnost srovnatelnou se Sluncem, ale je poměrně chudá na kovy, což v astronomické hantýrce znamená, že obsahuje málo prvků těžších než vodík a hélium.

 

WASP-48 b

Jedná se exoplanetu s hmotnosti srovnatelnou s Jupiterem ale s poloměrem 1,7x větším. Okolo své mateřské hvězdy obíhá s periodou 2,14 dní.

 

WASP-51 b

Třetím úlovkem je exoplaneta WASP-51 b, která ovšem není novým přírůstkem do katalogu exoplanet. Již dříve tuto exoplanetu objevil konkurenční projekt HATNet a je evidována pod označením HAT-P-30 b. Kolegové ze SuperWASP tak potvrdili existenci této oběžnice a přišli se svými, mírně odlišnými údaji. Není to rozhodně poprvé a asi ani naposled, kdy tyto dva projekty objevily stejnou exoplanetu nezávisle na sobě. Pro zajímavost nabízíme srovnání výsledků z obou projektů.

 

  • SuperWASP:

Hmotnost: 0,76 Mj, Poloměr: 1,42, Oběžná doba: 2,81 dní

 

  • HATNet:

Hmotnost: 0,71 Mj, Poloměr: 1,34, Oběžná doba: 2,81 dní

 

 

 

Zdroje:

 

 

 

 

Reklama