HD 38283 b má hmotnost jako Saturn (na obrázku).
HD 38283 b má hmotnost jako Saturn (na obrázku).

Projekt Anglo-Australian Planet Search (AAPS) už má na svém kontě objev několika planet mimo Sluneční soustavu. Na seznam úlovků nyní přibyla exoplaneta HD 38283 b, která má hmotnost asi 0,36 Jupiteru, což je přibližně srovnatelné s naším Saturnem. Exoplaneta byla objevena metodou měření radiálních rychlostí a podle všeho nevykonává tranzity, takže poloměr a hustotu planety nezjistíme. Co ovšem odděluje HD 38283 b od jiných podobných úlovků z poslední doby, je její oběžná dráha. Velká poloosa oběžné dráhy planety dosahuje 1,02 AU, což je o chloupek více ve srovnání se Zemí. Mateřská hvězda je v tomto případě členkou spektrální třídy F, její parametry (hmotnost, teplota) jsou podobné našemu Slunci.

 

Za normálních okolností by objev planety v obyvatelné oblasti vyvolal obrovský poprask v oboru. HD 38283 b je ale plynným obrem, takže vodu v kapalném skupenství nemáme v jejím případě kde hledat. V úvahu připadají snad jen hypotetické měsíce planety. Jestli má HD 38283 b nějaké satelity, se ovšem jen tak nedozvíme, neboť šanci na nalezení exoměsíců dává v nejbližších letech především tranzitní fotometrie a HD 38283 b před svou hvězdou z našeho pohledu nepřechází.

 

Pokud bychom pustili uzdu fantazii a předpokládali existenci exoměsíce o hmotnosti, která zajistí přítomnost atmosféry a magnetického pole, pak jeho obyvatelé na tom zrovna dvakrát dobře nebudou. HD 38283 b sice oficiálně obíhá okolo mateřské hvězdy v obyvatelné oblasti s periodou 363,2 dní ale po značně protáhlé eliptické dráze s výstřednosti e = 0,41 ± 0,16. Nejblíže se tak planeta dostane ke svému slunci na vzdálenost 0,6 AU, což je blíže než se nachází oběžná dráha Venuše (0,72 AU) a nejdále se podívá do vzdálenosti 1,4 AU, což je už téměř na dostřel dráhy Marsu (1,52 AU). Obyvatelná oblast by u této hvězdy měla ležet mezi 1,29  a 1,88 AU,  takže planeta se do ni na své dráze dostane jen krátce.

 

Schéma oběžné dráhy HD 38283 b a její porovnání se Sluneční soustavou naleznete v odkaze.

 

Zdroj: The Anglo-Australian Planet Search. XXI. A Gas-giant Planet in a One Year Orbit and the Habitability of Gas-giant Satellites

 

 

 

 

 

Reklama