Umělecká představa hnědého trpaslíka třídy T. Credit: R. Hurt/NASA
Umělecká představa hnědého trpaslíka třídy T. Credit: R. Hurt/NASA

Hnědí trpaslíci mají k exoplanetám v mnoha ohledech blíže, než některé planety Sluneční soustavy. Jedná se o přechodnou fázi mezi hvězdami a planetami. Ve svém nitru spalují deuterium a vyzařují jen velmi málo světla. Díky tomu se špatně hledají a to i v rámci blízkého hvězdného okolí našeho Slunce. Klasické hvězdy mají povrchovou teplotu řádově 3000 K a vyšší. Hnědí trpaslíci jsou naproti tomu výrazně chladnější – dosahují běžně teploty pod 2000 K a mnohdy jsou v tomto ohledu srovnatelní s horkými Jupitery. Zejména v posledních letech se daří objevovat i extrémně studené „psí čumáky substelární astronomie“, kteří mají teplotu nižší než 500 K (227°C). Rozběhla se nám jakási neoficiální soutěž o nalezení nejchladnějšího hnědého trpaslíka, který by se stal hrdým a slavným prototypem nové kategorie.

 

Nejnovější úlovek CFBDSIR J1458+1013 B zdá se vypálil rybník všem svým hnědotrpasličím kolegům. Jeho teplota se totiž odhaduje na neuvěřitelných 97°C. Kdybychom však chtěli být přesnější, pak odhadovaná teplota činí 370±40 K nebo také 97±40°C.

 

Za objevem stojí tým astronomů pod vedením Michaela Liu z Havajské univerzity. Hnědý trpaslík je součástí binárního systému, který tvoří společně s druhým o trochu teplejším hnědým trpaslíkem třídy T. Povedená dvojka se nachází ve vzdálenosti 75 světelných let.

 

V poslední době se ukazuje, že o hnědých trpaslících a přechodu mezi planetami a hvězdami, víme jen velmi málo. Tradiční klišé, že svět hnědých trpaslíků začíná na hmotnosti 13 Jupiterů, již více méně neplatí. Konec konců hmotnost CFBDSIR J1458+1013 B se odhaduje na 6 až 15 Jupiterů.

 

V astronomické literatuře už delší dobu koketujeme s vytvořením třídy Y, která by obsahovala chladné trpaslíky jako je CFBDSIR J1458+1013 B. Postupem času se z teoretické skupiny stává praktická záležitost. CFBDSIR J1458+1013 B by mohl být prototypem nebo jedním z prototypů nové kategorie hnědých trpaslíků.

 

CFBDSIR J1458+1013 B byl objeven Keckovým dalekohledem na Havaji. Oba hnědí trpaslíci obíhají okolo společného těžiště ve vzdálenosti 2,6 AU. Druhý hnědý trpaslík má hmotnost 12 až 31 Jupiterů a povrchovou teplotu asi 556 K.

 

Nutno podotknout, že hmotnostní i teplotní údaje se odvíjí od toho, jaký evoluční model pro interpretaci dat použijeme. Pokud bychom byli nejvíce pesimističtí, pak má hnědý trpaslík „B“ povrchovou teplotu 407 K, což by bylo 134°C. I tento údaj by byl více než vzrušující.

 

O hnědých trpaslících v obecné a historické rovině jsme už dříve psali – odkaz.

 

Zdroje:

 

 

 

 

Reklama