Logo projektu EChO. Zdroj: echo-spacemission.eu
Logo projektu EChO. Zdroj: echo-spacemission.eu

V pátek 25. února se v Evropské kosmické agentuře rozhodovalo o budoucích plánech. Komise vybrala čtyři návrhy kosmických projektů, které mají být realizovány v rámci programu Cosmic Vision 2015-2025. Nás samozřejmě velmi těší, že mezi třemi astronomickými družicemi a jednou sondou nalezneme i projekt zaměřený na výzkum extrasolárních planet.

 

V létě loňského roku vyhlásila ESA výběrové řízení na realizaci budoucích kosmických projektů. Na rozdíl od pokoutných veřejných zakázek v tomto případě nevítězí nejlevnější či nejvíce zkorumpovaná nabídka ale kvalitní projekt, jehož realizace nám může pomoci zodpovědět některé klíčové otázky současné astronomie. Vědecká obec vypracovala za více než půlrok 47 zajímavých projektů. ESA z nich vybrala čtyři nejlepší, které nyní podrobí studii proveditelnosti.

 

Na seznamu nalezneme rentgenovou observatoř LOFT pro výzkum černých děr a neutronových hvězd, družici STE-QUEST (Space-Time Explorer and Quantum Equivalence Principle Space Test), která by měla disponovat přesnými atomovými hodinami a zkoumat vliv účinků gravitace na čas a hmotu. Do okolí Sluneční soustavy by se mohla vydat sonda MarcoPolo-R, jejímž úkolem by byl odběr vzorků některé z blízkozemních planetek.

 

My však samozřejmě držíme palce misi EChO (Exoplanet Characterisation Observatory), která by se měla věnovat spektroskopickému výzkumu již objevených exoplanet. Družice by byla umístěna v libračním centru L2 a zaměřila by se zejména na výzkum atmosfér exoplanet, rozložení teploty a albedo (kolik světla atmosféra exoplanety odráží).

 

O družici EChO jsme už částečně psali v loňském roce, projekt byl tehdy realizován pod názvem ESM (Exoplanet Spectroscopy Mission). Podrobnosti proto najdete v tehdejším článku – odkaz.

 

Vybraná mise bude realizována okolo roku 2020 až 2022. Už koncem letošního roku by však ESA měla vyřknout verdikt nad ranějšími projekty programu Cosmic Vision. Mezi horkými kandidáty jsou družice Solar Orbiter, Euclid a PLATO. Projekty jsou nyní v pozdní fázi studie proveditelnosti, pokud budou schváleny, měly by se do vesmíru vydat okolo roku 2017.

 

Euclid a PLATO jsou alespoň částečně zaměřené na studium exoplanet. Na našem webu jsme o nich už psali:

 

Zdroj: ESA

 

 

 

Reklama