Měsíc Phobos. Credit: ESO
Měsíc Phobos. Credit: ESO

Nestává se příliš často, aby se na prestižních astronomických webech objevilo české jméno. Nyní se to podařilo Danielu Macháčkovi, který se věnuje úpravě fotografií z kosmických sond. Je až neuvěřitelné, jak úžasné videa a snímky lze vytvořit na základě pozorování kosmických vyslanců a to mnohdy i těch, které zkoumaly zákoutí Sluneční soustavy před mnoha lety.

 


Na webu slavné Planetární společnosti (kterou zakládal Carl Sagan) se objevilo zajímavé video, vytvořené Danielem Macháčkem, které zachycuje rotaci jednoho z měsíců Marsu. Okolo Phobosu totiž 9. ledna prolétla ve vzdálenosti jen 100 km evropská sonda Mars Express. Video bylo sestaveno na základě dostupných snímků a zaujalo nejen Planetární společnost (odkaz) ale také web universetoday.com.

 

 

Daniel Macháček uvedl pro exoplanety.cz další podrobnosti k tvorbě videa. Barva jako celek byla udělána podle barvy snímku, pořízeného kamerou HiRISE (sonda MRO). Animace byla vytvořena pomoci volně šiřitelného programu Sqirlz Morph. Přestože je video relativně krátké, počítač potřeboval na jeho vytvoření 8 hodin. Na internetu je také podobná animace od Dana Brennana (viz odkaz). Zatímco Brennan použil 30 kontrolních bodů mezi dvěma následujícími snímky, Macháček jich použil 500.

 

Další animace od Daniela Macháčka – Saturnův měsíc Prometheus

 

S další prací Daniela Macháčka se můžete setkat na fóru Planetární společnosti nebo na http://planets.wz.cz/

 

Z poslední tvorby vybíráme alespoň polární oblast Marsu na snímcích ze sondy Viking – odkaz.

 

 

Reklama