Umělecká představa hnědého trpaslíka. Credit: R. Hurt/NASA
Umělecká představa hnědého trpaslíka. Credit: R. Hurt/NASA

Mnoho týmů se dnes zabývá statistickými pozorováními exoplanet. Konfrontuje se počet exoplanet různého typu (hmotnost, velikost, velká poloosa dráhy) s typem a vlastnostmi mateřských hvězd (spektrální třída, metalicita apod.). Japonsko – korejský tým astronomů patří mezi ty, které se zaměřují na velmi hmotné hvězdy.

 


Tým získává spektra asi 190 hvězd spektrálních tříd G a K pomoci 1,8 m dalekohledu na Bohyunsan Optical Astronomy Observatory (BOAO) v Koreji a 1,88 m dalekohledu na Okayama Astrophysical Observatory (OAO) v Japonsku.

 

Nedávno byly zveřejněny první dílčí závěry. Týmu se podařilo objevit metodou měření radiálních rychlostí pravděpodobného hnědého trpaslíka u hvězdy HD 119445. Mateřská hvězda má hmotnosti asi 3,9 Sluncí a z dat vyplývá, že okolo ní obíhá objekt, vyvolávající změnu amplitudy radiálních rychlostí asi 413 m/s s periodou 410 dní. Hmotnost objektu byla odhadnuta na 37,6 ± 2,6 Jupiteru, což by ho řadilo do říše hnědých trpaslíků.

 

Japonsko-korejský tým je rovněž na stopě exoplanetě o hmotnosti 1,8 Jupiteru, která má obíhat okolo hvězdy o hmotnosti 2,4 Sluncí ve vzdálenosti 0,77 AU s periodou 157 dní. Objev zatím nebyl potvrzen, takže souřadnice a další informace o hvězdě nejsou veřejně dostupné.

 

Dosavadní snažení týmu rovněž odhaluje, že hnědí trpaslíci se vyskytují u hvězd o hmotnosti nad 2,7 Sluncí. Naopak u hvězd o hmotnosti 1,5 až 2,7 Sluncí je objevováno minimum hnědých trpaslíků a jedná se spíše o teritorium obřích plynných planet. U hvězd o hmotnosti 2,5 až 4 Sluncí se naopak exoplanety příliš hojně nevyskytují. Jinými slovy platí, že u obřích hvězd nacházíme i obří společníky (substelární objekty – hnědé trpaslíky), zatímco u těch méně hmotných spíše jen exoplanety.

 

Zdroj: Korean-Japanese Planet Search Program: Substellar Companions around Intermediate-Mass Giants

 

 

 

Reklama