Pokud zajdete v USA do knihkupectví a koupíte si knihu o astronomii, dozví se o vašem skutku i americký prezident Barack Obama, dokonce nelze ani vyloučit vaší okamžitou nominaci na Nobelovou cenu. Ano, zakoupení astronomické literatury je zřejmě za velkou louží považováno za něco zcela mimořádného. Přirovnání s Obamou myslíme samozřejmě v nadsázce, v jádru principu však smrtelně vážně. To si jednou takhle jeden chlap koupil v USA knihu o astronomii a přečetl si ji, řekl o tom svým známým… no a pak o tom byla reportáž v hlavních zprávách komerční televize až v daleké České republice. Nevěříte?

 


Ve včerejších Televizních novinách na TV Nova byla reportáž, že jedna nová studie (?) amerického astronoma (?) překvapila tisíce Američanů (??). Z výsledků jeho bádání totiž vyplývá, že znamení zvěrokruhu, se kterými tak hbitě pracují hvězdopravci, nemusí souhlasit s děním na obloze! Tento šokující a překvapivý závěr je o to pikantnější, že je pravdivý. Problém je v tom, že o problému si můžete přečíst v každé učebnici astronomie, která vyšla v posledních několika desítkách let kdekoliv na světě.

 

Za vším stojí posun jarního bodu díky precesi zemské osy. Pěkně je problém popsán například na stránkách jedné základní školy.

 

Reportáž z Televizních novin si můžete přehrát v odkaze (cca od 17:30 záznamu).

 

 

 

Reklama