Kráter na svahu Araratu. Credit: V.G.Gurzadyan
Kráter na svahu Araratu. Credit: V.G.Gurzadyan

Nejvyšší vrchol Turecka proslavil především biblický příběh o Noemově arše. Její zbytky hledaly na Araratu nejrůznější expedice. V 70. a 80. letech vedl jednu z nich i James Irwin, dnes už bohužel dávno zesnulý člen posádky Apolla 15. Dva vědci našli na západním svahu slavné sopky velmi zajímavý geologický útvar.

 


V.G.Gurzadyan (Ústav fyziky, Jerevanská státní univerzita, Arménie) a S.Aarseth (Ústav astronomie, Cambridge, Velká Británie) nalezli na západním svahu Araratu kráter. Podle jejich prvotního ohledání není zřejmé, zda kráter vznikl sopečnou činností nebo při dopadu meteoritu. Původ kráteru a jeho stáří bude možné určit až na základě dalšího výzkumu.

 

Ararat je sopka o výšce 5 156 m. n. m. V okolí vrcholu nalezneme množství větších i menších ledovců. Na první pohled by tak původcem kráteru mohl být ledovec. To ovšem oba vědci vylučují, už jen proto, že kráter se nachází ve výšce okolo 2 100 metrů nad mořem, kde by už ledovce být neměly.

 

Průměr kráteru je asi 60 až 70 metrů a hloubka okolo 15 m. Kráter se nachází v oblasti, která je běžným turistům a expedicím obvykle nepřístupná. Jeho existence tak zůstala po delší dobu utajena.

 

Přibližná pozice kráteru. Credit: Google Earth
Přibližná pozice kráteru. Credit: Google Earth

 

Zdroj: A meteorite crater on Mt. Ararat?

 

 

 

Reklama