Exoplaneta v představách malíře.

WASP-17 b patří mezi exoplanetární celebrity. Objevena byla tranzitní fotometrií v roce 2009 známým projektem SuperWASP, který disponuje kamerami na Kanárských ostrovech a v Jihoafrické republice. Exoplaneta je známa nejen svou retrográdní oběžnou dráhou ale i velmi nízkou hustotou.

 


Podle mnohých nejkrásnější planeta Sluneční soustavy Saturn má hustotu jen asi 687 kg/m3. Už ve škole jsme se učili, že kdybychom našli dostatečně velký oceán vody, Saturn by na jeho hladině plaval. WASP-17 b má hustotu ještě výrazně menší. Vzhledem k tomu, že známe její hmotnosti (0,49 Mj) a poloměr (1,74 Rj), můžeme vypočítat hustotu planety, která se podle odhadů (v závislosti na přesné hmotnosti) pohybuje od 80 do 190 kg/m3.

 

Nafouknutá exoplaneta si v minulosti patrně prošla nějakým drastickým dobrodružstvím. Okolo svého slunce totiž obíhá retrográdně, neboli v opačném směru než ve kterém rotuje její mateřská hvězda. Vzhledem k tomu, že hvězda i planeta vznikly z jednoho mračna, které rotovalo stejným směrem, musí být za retrográdním pohybem planety nějaká událost. Zda šlo o srážku s jinou planetou nebo o něco jiného, zůstává záhadou

 

Exoplanety s retrográdní oběžnou dráhou, objevené projektem SuperWASP. Autor: ESO / A. C. Cameron
Exoplanety s retrográdní oběžnou dráhou, objevené projektem SuperWASP. Autor: ESO / A. C. Cameron

 

.
Tým astronomů z Keele University použil spektrograf GIRAFFE na dalekohledu VLT Evropské jižní observatoře a koncem června 2009 pozoroval 8 tranzitů (přechodů) exoplanety před svou hvězdou. Na základě 24 přesných spektroskopických měření se podařilo v atmosféře WASP-17 b objevit sodík. V konfrontaci s teoretickými modely se však zdá, že sodíku je v atmosféře planety mnohem méně, než by mělo být. Astronomové spekulují, že viníkem může být vázaná rotace planety i blízká vzdálenost od mateřské hvězdy. WASP-17 b obíhá okolo hvězdy spektrální třídy F4, která je asi o třetinu větší a hmotnější než naše Slunce, s periodou 3,74 dní.

 

Díky malé vzdálenosti od hvězdy (0,051 AU) dostává planeta pořádné dávky záření. Díky tomu může docházet na přivrácené straně planety k ionizaci sodíku. Výsledky pozorování rovněž naznačují možnost výskytu oblačnosti v atmosféře WASP-17 b.

 

Zdroj: Transmission spectroscopy of the sodium ‚D‘ doublet in WASP-17b with the VLT

 

 

Reklama