Firstscope

Výzkum exoplanet je obvykle doménou těch největších astronomických dalekohledů. V odborných článcích se to jen hemží prestižními jmény světových observatoří a slavných dalekohledů. Jedinou metodou, která je dostupná i běžných smrtelníkům, je tranzitní fotometrie. Německý astronom pozoroval 5. listopadu letošního roku tranzit slavné exoplanety HD 189733 b dalekohledem, který se u nás prodává za 1280 Kč.

 


Tranzitní fotometrie se stává hlavní metodou objevování exoplanet na počátku 21. století. Princip je přitom poměrně jednoduchý. Stačí pozorovat vybrané hvězdy po určitou dobu. Pokud máme štěstí a exoplaneta z našeho pohledu přechází před svou hvězdou, bude způsobovat periodické poklesy jasnosti hvězdy. Tranzitní fotometrii využívá kosmický dalekohled Kepler, velké množství automatických lovců exoplanet (HATNet, SuperWASP, OGLE, MEarth), ale je dostupná i amatérským astronomům. Že slovo „dostupná“ myslíme smrtelně vážně, dokládá příběh jednoho německého pozorovatele.

 

Astronom Bernd Gährken si vzal na paškál slavnou exoplanetu HD 189733 b. Plynný obr o hmotnosti a velikosti asi 1,15 Jupiteru obíhá okolo svého slunce s periodou 2,2 dní. Mateřská hvězda je ve skutečnosti dvojhvězdou a nachází se v souhvězdí Lištičky ve vzdálenosti asi 63 světelných let. Jasnost hlavní složky je asi 7,6 mag a najdete ji poblíž mlhoviny Činka (M27).

 

Bernd Gährken dokázal i na přesvětlené mnichovské obloze pozorovat tranzit exoplanety dalekohledem, který se u nás prodává za 1280 Kč. Jedná se o dalekohled typu Newton o průměru 76 mm připravený firmou Celestron pro Mezinárodní rok astronomie. Jak už název „Firstscope“ napovídá, mělo by se jednat o dalekohled pro úplné začátečníky. Více na celestron.cz.

 

Gährken využil robustnější montáž, na které normálně „visí“ dalekohled o průměru 80 cm. Do ceny 1280 Kč samozřejmě nezahrnujeme potřebnou CCD kameru, kterou však lze sehnat do 15 000 Kč.

 

Podrobnosti o pozorování tranzitu exoplanety naleznete na stránkách Bernda Gährkena.

 

 

 

Reklama