Keckovy dalekohledy na Havaji. Autor: NASA
Keckovy dalekohledy na Havaji. Autor: NASA

Projekt NASA-UC Eta-Earth Survey, který běží pod patronací NASA a Kalifornské univerzity, oznámil objev dalších dvou exoplanet. HD 97658 b je super-Zemí s kamenným povrchem, Gl 785 b je hmotnější verzí našeho Neptunu.

 


Projekt NASA-UC Eta-Earth Survey využívá pro svá pozorování spektrograf HIRES na jednom z Keckových dalekohledů na Havaji. Nikoho proto nepřekvapí, že obě nové exoplanety byly objeveny metodou měření radiálních rychlostí. Astronomové nové přírůstky samozřejmě „otestovali“ na možnost tranzitu, z výsledků však vyplývá, že ani jedna z nich před svou hvězdou z našeho pohledu zřejmě nepřechází.

 

HD 97658 b

Jedná se o exoplanetu o hmotnosti 8,2 ± 1,2 Země, která spadá do neoficiální kategorie super-Zemí. Okolo své mateřské hvězdy obíhá HD 97658 b ve vzdálenosti 0,08 AU s dobou oběhu 9,5 dní. Mateřská hvězda je spektrální třídy K1V o hmotnosti asi 0,8 Slunce a nachází se ve vzdálenosti 76 světelných let.

 

Gl 785 b

Gl 785 b je trochu hmotnějším světem. Z výsledků měření radiálních rychlostí se odhaduje jeho hmotnosti na 21,6 ± 2 Země, což je přibližně o třetinu více ve srovnání s Neptunem. Zatímco náš starý známý ze Sluneční soustavy obíhá okolo Slunce téměř po kruhové dráze a ve vnějších částech planetárního systému, Gl 785 b obíhá po protáhlé eliptické dráze s výstředností 0,3 a periodou jen 74,4 dní, což je méně než oběžná doba Merkuru.

 

Také v tomto případě spadá mateřská hvězda do spektrální třídy K1V, má hmotnosti asi 0,78 Slunce a nachází se asi 32 světelných let od Země.

 

Zdroj: The NASA-UC Eta-Earth Program: III. A Super-Earth orbiting HD 97658 and a Neptune-mass planet orbiting Gl 785

 

 

 

 

Reklama