V pondělí 25. října 2010 se od 18 hodin v kinosále Institutu Cervantes uskuteční přednáška Neznámé cesty vesmíru věnovaná astronomii.
Do Prahy přijede specialista z Kanárského institutu astrofyziky pan Francisco Sánchez, který pohovoří o astronomii ve 21. století a o významu kanárských observatoří. Podle Francisca Sáncheze jsou dějiny astronomie dějinami astronomických pozorování – techniky, jež má zásadní význam i v jednadvacátém století.
Pozorování je podle něj klíčové pro přijetí či odmítnutí jakékoli teorie o vesmíru. V dnešní době nám technologie umožňuje cestovat do kosmu, avšak observatoře na zemi zůstavají nepostradatelné. Astronomické observatoře na Kanárských ostrovech zůstávají stále jedny z nejdůležitějších na světě.
Přednášky se bude účastnit také přední český astronom z Astronomického ústavu v Ondřejově, pan Josip Kleczek, který přiblíží svůj filozofičtější pohled na význam a úlohu člověka ve vesmíru. Jeho výklad se soustředí na otázky, které trápí lidstvo od starověku: Kdo jsme?, Kde se nacházíme v dějinách vesmíru? či Proč existujeme?
Přednáška se uskuteční ve španělštině a v češtině, tlumočení je zajištěno. Vstup je volný.
Pro více informací navštivte www.cervantes.cz